پرینت سه بعدی فیلامنت PVA

ابتدا باید بدانیم ساپورت در چاپگر سه بعدی چیست سپس به متریال PVA می پردازیم . از آنجایی که قطعات پرینتر سه بعدی به صورت لایه به لایه ساخته می شوند، برای ساخت هر لایه نیاز به یک لایه زیرین است که لایه جدید روی آن ساخته شود. بسته به پرینتر سه بعدی و پیچیدگی مدل سه بعدی، این مسئله به این معناست که پرینت سه بعدی قطعه نیازمند سازه ساپورت است. شاید این سوال برایتان مطرح شود که سازه من به چه مقدار ساپورت نیاز دارد خب جواب این سوال ساده است و بستگی به پیچیدگی سازه شما دارد و هرچه قطعه پیچدگی بیشتری داشته باشد قاعدتا ساپورت بیشتری نیز دارد.

مقدمه بر فیلامنت PVA در پرینت سه بعدی

هنگام انتخاب خدمات پرینتر سه بعدی یا نوع پرینتر سه بعدی ای که می خواهید قطعه تان را با آن بسازید درنظر گرفتن ساپورت و تاثیری که سازه ساپورت روی پرینت سه بعدی شما یا طراحی سه بعدی شما می گذارد از اهمیت بالایی برخوردار است. سازه های ساپورت معمولا روی سطح قطعه تاثیر می گذارند، با کندن ساپورت ها جای آنها روی قطعه می ماند، و دقیقا در همین جا احساس نیاز به متریال PVA ایجاد شد. PVA تنها می‌تواند ساپورت دو فیلامنت PLA و TPU به کار می‌رود و مثلا نمی‌تواند به عنوان ساپورت ABS استفاده شود که علت درجه تزریق ABS و PVA است. در ادامه به تاثیر مثبت متریال PVA بر روی صافی سطح و چگونگی این عمل صحبت و متریال ساپورت PVA را متریال های دیگر مقایسه می کنیم.

PVA در پرینت سه بعدی

متریال PVA، یا پلی وینیل الکل، یک پلیمر نرم و زیست تخریب پذیر است که بسیار حساس به رطوبت است. و همین ویژگی سبب شده که یک متریال عالی برای استفاده در ساپورت پرینتر سه بعدی شود البته این نکته رو هم باید در نظر گرفت که از خود متریال PVA برای درست کردن خود قطعه هم استفاده می‌شود که مورد استفاده آن زمانی است که نیاز به قطعه محلول در آب احساس شود.

برای اینکه از مزایا متریال PVA استفاده کنیم نیاز به چاپگر سه بعدی دونازله داریم که فناوری نو و تازه ای است مخصوصا در ایران البته شرکت آیدیزاین این پرینتر سه بعدی را تولید می‌کند و می‌تواند انواع خدمات پرینتر سه بعدی این نوع پرینتر رو به شما مشتریان عزیز ارائه کند حالا این سوال مطرح می‌شود چرا PVA متریال خوبی برای ساپورت است چون پس از محلول شدن در آب و جدا سازی از خود قطعه صافی سطح عالی از خودش به جا میزاره ولی اگر همون قطعه رو با ساپورتی به غیر از PVA بزنید صافی سطح مطلوبی به ما نمی‌دهد به خصوص در اشکال پیچیده پس هرچه قطعه مورد نظر ما پیچیده تر باشد متریال PVA برای ساپورت آن قطعه بهتر است.

جمع بندی فیلامنت PVA

متریال PVA بیشتر به عنوان متریال ساپورت پرینتر سه بعدی شناخته می‌شود چون صافی سطح خوبی بعد از جدا شازی از قطعه حال می‌کند و همچنین در اشکال پیچیده که نیاز به ساپورت های زیادی است و ممکن است بعد از جداسازی به صافی سطح قطعه لطمه وارد شود PVA بهترین گزینه است.

مزایا

  • متریال با قابلیت حل شدن بسیار بالا در آب
  • صافی سطح عالی پس از جداسازی ساپورت
  • مناسب برای اشکال پیچیده

معایب

  • حساسیت به رطوبت
  • نیاز به پرینتر دو نازله
  • گران بودن

در صورت تمایل میتوانید فایل PDF این مقاله را در قسمت زیر دانلود و با ذکر منبع مورد استفاده قرار دهید

موارد استفاده متریال PVA در پرینتر سه بعدی

4.7/5 - (3 امتیاز)
موارد استفاده فیلامنت PVA در پرینتر سه بعدی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.