High impact polystyrene یا به اختصار (HIPS) ترکیبی از مواد پلاستیک پلی استایرن و لاستیک پلی بوتادین است. مخلوط این پلیمرها منجر به ایجاد ماده ای می شود که هم سخت و هم قابل انعطاف باشد. برای بررسی دقیق این فیلامنت محبوب با ما همراه باشید

فیلامنت HIPS بسیار شبیه به فیلامنت ABS است ، اما همانطور که از نام آن (پلی استایرن مقاوم) پیداست ، توانایی مقاومت در برابر ضربه بسیار بالاتری را دارست. این فیلامنت به راحتی رنگ آمیزی شده و قابل پردازش است و علاوه بر این ، این ماده برای مواد غذایی بی خطر است. و معمولا از این نوع ماده در ساخت دیواره ها و قطعات یخچال ها و وسایل آشپزخانه استفاده ‌می‌شود.

فیلامنت HIPS در پرینت سه بعدی

در پرینت سه بعدی HIPS بیشتر به عنوان ماده ساپورت فیلامنت پرینت سه بعدی ABS در پرینت سه بعدی دو نازله مورد استفاده قرار می گیرد که شرکت آیدیزاین این نوع خدمات رو برای مشتری های خود فراهم ساخته است ، و علت اصلی استفاده این مواد به عنوان ساپورت ویژگی خاص این ماده در محلول بودن در لیمو است و مشابه ساپورت فیلامنت PVA است و باعث صافی سطح عالی بعد از جدا سازی ساپورت از قطعه می‌شود. البته از این متریال به طور مستقل هم نیز استفاده می‌شود

بنا به اطلاعات بالا HIPS بهترین ساپورت قطعه فیلامنت ABS است زیرا دامنه دمای پرینت سه بعدی این دو فیلامنت بسیار شبیه بهم بوده و کار دشوار چاپگر سه بعدی را آسان می کند.

در حین چاپ ، HIPS مقادیر کمی استایرن را در اتمسفر آزاد می کند ، بنابراین توصیه می شود هنگام استفاده از این ماده ، چاپگر را در محلی با تهویه مناسب قرار دهید.

دمای چاپ فیلامنت HIPS

فیلامنت HIPS معمولاً با دمای نازل بین ۲۲۰ درجه سانتیگراد تا ۲۴۰ درجه سانتیگراد و دمای بستر بین ۹۰ درجه سانتیگراد تا ۱۱۰ درجه سانتیگراد چاپ می شود. این بدان معناست که بعضی از ماشین آلات در چسبندگی بستر مشکل دارند ، زیرا دستیابی به درجه حرارت بالا و بستر گرم آن دشوارتر است. با این حال ، همه ترفندهای معروف چسبندگی بستر برای فیلامنت ABS با HIPS ، از جمله نوار Kapton ، مفید هستند.

حرف آخر

پلی استایرن مقاوم (HIPS)، یک ماده پلاستیکی سفت و سخت با مقاومت بالا در برابر ضربه است که به راحتی سوراخ ، خرد و یا اره می شود.

ویژگی :

  • در آبلیمو حل می‌شود
  • عایق حرارت
  • تحمل دمایی بالا تا ۱۰۰ درجه سانتی گراد

در صورت تمایل می‌توانید PDF این مطلب را باذکر منبع استفاده کنید

HIPS فیلامنت

4/5 - (2 امتیاز)
فیلامنت HIPS

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.