پلی اورتان ترموپلاستیک یا  به اصطلاح TPU نوعی الاستومر است که با انعطاف پذیری و دوام بالا در پردازش است و دارای ترکیب خواص لاستیکی و پلاستیکی هست. در ترکیب شیمیایی آن در می یابیم که سازگاری آن به دلیل وجود توالی های متناوب از بخشهای سخت و نرم است ، یعنی با تغییر نسبت این بخشها ، سختی و انعطاف پذیری ماده نیز تغییر می کند. به طور کلی می توان گفت که TPU یک پلیمر بسیار متنوعی است که مجموعه مشخصات بسیار جالبی را برای قطعات فراهم می کند. علاوه بر این ، این فرصتی برای چاپ سه بعدی مدل های انعطاف پذیر در پرینت سه بعدی است. اما برای پرینت سه بعدی TPU به چه نکاتی باید توجه کرد ؟

 

در صنایع تولیدات افزودنی ، این ماده دنیای از امکانات را برای بازارهای مختلف مانند کفش ، ایجاد کفهای الاستیک یا صنعت خودرو برای ایجاد لاستیک و کمک فنر ایجاد کرده است. فیلامنت TPU برای نمونه اولیه های فانکشنال ، مدل های مفهومی و اجزای سفارشی  ایده آل است. از این نوع مواد میتوان به طور گسترده ای استفاده کرد ، به عنوان مثال ، برای تولید کاورهای تلفن همراه که با خواص این متریال می تواند از دستگاه در برابر ضربه و شکستگی محافظت کند. پس برای تحلیل کامل این متریال دوست داشتنی با خواص عالی در چاپگر سه بعدی با ما همراه باشید.

ویژگی های فیلامنت TPU در پرینت سه بعدی

از نظر خواص ، باید بدانیم این متریال دارای مزایای بسیار زیادی است مانند: مقاومت بالا در برابر ضربه ، سایش و بریدگی ، علاوه بر این ، آنها دارای چسبندگی کاملاً پیشرفته ای هستند که به یکدستی مکانیکی عالی در قطعات تولید شده در خدمات پرینت سه بعدی کمک می کند و آنها را ایزوتروپ می کند. با این حال ، این نوع مواد دارای محدودیت های خاصی هستند که باید آنها را در نظر بگیریم.

در یک کلمه دما ، فیلامنت TPU به خوبی با محیط گرم سازگار نیستند. این عامل قابل توجه است زیرا علی رغم داشتن طیف وسیعی از کار ها ، نمی تواند درجه حرارت های بالا را تحمل کنند. و همچنین در تنظیمات پرینت باید با توجه به نوع فناوری پرینت سه بعدی مورد استفاده دما های آنها متفاوت می باشند.

 

تنظیمات چاپ فیلامنت TPU

هنگام پرینت با فیلامنت TPU با فناوری پرینتر سه بعدی FDM باید به نکات زیر هر چند کم ولی توجه کنید:

ابتدا یک لایه نازک از چسب بر روی بستر چاپ قرار دهید ، که چسبندگی مواد را تسهیل می کند ، همچنین توصیه می شود که نازل اکستروژن برای ذوب شدن رشته باید به دمایی بین ۲۱۰ الی ۲۳۵ درجه سانتی گراد برسد ( البته این مورد بستگی به تولید کننده دارد ) .

از نظر ساختن استریولیتوگرافی ، فیلامنت TPU برای مدلهای کوچک با دیواره نازک یا مدلهای شبیه سازی مواد با کشش بالا توصیه نمی شود. هنگام پیکربندی مدل ، توصیه می شود که مدل ها شکل نهایی داشته باشند و نزدیک به سکوی تولید گرایش داشته باشند ، اما مسطح تر از ۲۰ درجه نباشد. قطعات نازک و بالاتر در چاپ سخت تر خواهند بود ، اگرچه همیشه می توان از تکیه گاه های اضافی برای اطمینان از نتیجه مطلوب استفاده کرد.

به طور خلاصه

TPU مخفف Thermoplastic Poly Urethane است که به دلیل ترموپلاستیک بودن قابلیت استفاده در پرینتر های سه بعدی فیلامنتی (اکستروژنی) را داراست. از خانواده متریال های انعطاف پذیر مورد استفاده در فناوری پرینت سه بعدی FDM است.

ویژگی ها

  • انعطاف پذیری
  • امکان پرینت قطعات با هندسه های خیلی پیچیده برای این متریال وجود ندارد.

می توانید pdf این مقاله را با ذکر منبع استفاده کنید

TPU فیلامنت

پرینت سه بعدی فیلامنت TPU

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *