پرینت ۳ بعدی مدل قلب انسان

امروزه با استفاده از اندام های پرینت ۳ بعدی شده، برنامه ریزی فرآیند جراحی های پیچیده مقبولیت بیشتری نسبت به گذشته پیدا کرده است. پزشکان و بیمارستان ها در سراسر جهان پس از یک سری از جراحی های موفقیت آمیز، این فرایند را به طور جدی شروع کرده اند تا این ابزار ارزشمند برای بسیاری از تیم های جراحی استفاده شود. تولید مدل اندام ها یکی از خدمات پرینتر ۳ بعدی نه تنها به درک بهتر مشکل و نحوه برطرف کردن آن کمک می کند بلکه به پزشکان این امکان را می دهد که کل فرآیند عمل جراحی را قبل از اینکه بیمار بر روی تخت جراحی بخوابد، کامل برنامه ریزی کنند. این کار نه تنها به طور قابل توجهی زمان لازم برای انجام جراحی های طولانی و پیچیده را کاهش می دهد، بلکه عوارض و ریسک های غیر منتظره را از نیز کاهش می دهد.

پرینت ۳ بعدی مدل قلب انسان جان یک نوزاد ۹ ماهه را نجات داد

چاپ سه بعدی مدل قلب انسان
پرینت ۳ بعدی مدل قلب انسان

کشور چین در صنعت پرینت ۳ بعدی مانند دیگر زمینه ها رشد سریعی نداشته است، اما این اتفاق آنها را از انجام تلاش در رسیدن به دنیای غرب در این زمینه، متوقف نکرد. چین توانسته تنها در چند سال اخیر تعداد کاربرد های پرینت ۳ بعدی که به کار گرفته است را بسیار افزایش دهد و اکنون مشاهده می کنیم که این تکنولوژی را در همه جا، خصوصا در بیمارستان ها و اتاق عمل استفاده می کند. پزشکان چینی به تازگی از تکنولوژی پرینت ۳ بعدی برای انجام یک تکنیک پیچیده که آنان را قادر به جدا کردن یک جفت دو قلوی به هم چسبیده می کرد، استفاده کردند و همچنین یک عمل جراحی پیچیده مغزی را انجام دادند که زندگی یک زن ۵۰ ساله را نجات داد و آرواره یک دختر بچه سه ساله را ترمیم کردند.

پرینت سه بعدی مدل قلب انسان
پرینت سه بعدی مدل قلب انسان

در مارس ۲۰۱۶ پزشکان چینی برای اولین بار توانستند با کمک مدل قلب چاپ شده با پرینت ۳ بعدی برای برنامه ریزی عمل جراحی، یک جراحی قلب باز خطرناک در یک کودک ۹ ماهه مبتلا به نارسایی قلبی شدید را با موفقیت انجام دهند. به رغم اینکه کودک سالم و با وزن متعادل به دنیا آمده بود، اما به سرعت متوجه مشکل تنفسی کودک شدند. پزشکان کشف کردند که نوزاد دارای نقص مادرزادی جدی به نام آنومالی کامل درناژ وریدهای ریوی (Total Pulmonary Venous Anomalous Drainage) است. کودک با نقص هر چهار رگ ریوی متولد شده بود و همچنین از نقص دیواره دهلیزی رنج می برد که سبب جریان خون بین دهلیز های فوقانی قلب می شود.

تفاوت قلب طبیعی و قلب TAPVR
تفاوت قلب طبیعی و قلب TAPVR

ژان ژواژین، مدیر مرکز جراحی قلب کودکان در بیمارستان ژیلین و جراح کودکان بیان کرد: “او به بیمارستان منتقل شد و به شدت مبتلا به نارسایی قلبی و التهاب ریه شدید بود؛ به دلیل جثه بسیار کوچک این نوازد پسر، برنامه ریزی دقیق فرآیند جراحی با استفاده از معاینه سونوگرافی بسیار دشوار بود و اگر درمان تاخیر داشت، احتمال مرگ نوزاد تا قبل از تولد یک سالگی اش ۸۰ درصد بود.”
برای اولین بار بود که یک مدل پرینت ۳ بعدی کامل از قلب بیمار برای برنامه ریزی یک جراحی پیچیده در چین استفاده می شد. نقصی که کودک از آن رنج می برد بسیار نادر و درمان آن بسیار دشوار است. با این وجود با استفاده از پرینت ۳ بعدی مدل قلب، این جراحی در تاریخ ۱۱ مارس ۲۰۱۶ تکمیل و نوزاد به بخش عمومی منتقل شد و انتظار می رفت که با کم ترین یا بدون اثرات طولانی مدت بیماری نجات یابد.

دکتر ژان ژواژین گفت: “با استفاده از این مدل، ما دقیقا توانستیم بفهمیم کجا و چگونه باید برش داشته باشیم و برش چقدر بزرگ باشد. با چنین برنامه ی کاملی، ما تنها نیمی از زمان مورد انتظار برای انجام عمل جراحی را صرف کردیم.”

در فیلم زیر می توانید فرآیند پرینت ۳ بعدی مدل قلب انسان را مشاهده کنید.

در صورت تمایل میتوانید فایل PDF این مقاله را در قسمت زیر دانلود و با ذکر منبع مورد استفاده قرار دهید.

pdf

PDF پرینت ۳ بعدی مدل قلب انسان

تهیه و تنظیم مقاله از : خدمات پرینت سه بعدی آی دیزاین

 

پرینت ۳ بعدی و نجات جان نوزاد خردسال !
Summary
Review Date
Reviewed Item
پرینت 3 بعدی مدل قلب انسان
Author Rating
51star1star1star1star1star

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *