پرینت سه بعدی بتن

تکنولوژی پرینتر سه بعدی نقش مهمی در صنعت ساخت و ساز دارد. پرینت سه بعدی بتن محبوبیت بیشتری در بین معماران و کارخانه های تولید مصالح ساختمانی دارد. علت این موضوع ارزان تر و سریع تر بودن فناوری پرینت سه بعدی بتن در مقایسه با فرایند های تولیدی متداول است. با توجه به این موضوع که بتن باعث ۸٪ از ردپای جهانی کربن می باشد ضروری است تا حد امکان به صورت کارآمد مورد استفاده قرار گیرد و الگوریتم های بهینه سازی موجود امکان کاهش میزان مواد مورد نیاز را فراهم کنند. با توجه به این موضوع که تکنولوژی های تولیدی مرسوم در هنگام ساخت سریع و مقرون به صرفه با محدودیت هایی روبرو هستند، برای معماران مشکلاتی به وجود آورده اند. قالب بندی های معمولی (قالبی که در آن بتن ریخته می شود) فقط اجازه ساخت هندسه های از پیش تعریف  شده با قابلیت تنظیم محدود را می دهند. دانشگاه ETH زوریخ یک راه حل خودکار ارائه داده است که سرعت ساخت را با دقت هندسی پرینت سه بعدی ترکیب می کند.

پرینت سه بعدی ساختارهای پیچیده بتنی

پرینت سه بعدی بتن از لحاظ فنی با پرینت سه بعدی FDM  تفاوت چشمگیری ندارد. تنها تفاوت این دو تکنیک اندازه دستگاه پرینتر  سه بعدی و استفاده از بتن به جای رشته فیلامنت می باشد. هر دو دستگاه های پرینتر های سه بعدی بتن و پرینترهای سه بعدی FDM از طریق g-code (یک زبان ماشین که هد دستگاه پرینتر سه بعدی را تا زمان اتمام عملیات تولید هدایت می کند) کنترل می شوند. شباهت بین پرینترهای سه بعدی FDM و پرینترهای سه بعدی بتن را می توان در دو کلمه اکستروژن و مواد خلاصه کرد.

پرینت سه بعدی ساختارهای پیچیده بتنی
پرینت سه بعدی ساختارهای پیچیده بتنی

محققان دانشگاه ETH زوریخ برای نشان دادن روش جدید خود با نام Digital Building Technologies از یک نمونه اولیه تخته ی بتنی بهینه سازی شده استفاده کردند. تخته ی بتنی یک عنصر ساختاری ساخته شده از بتن است که برای ایجاد سطوح افقی مانند کف، سقف و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. فرایند منحصر به فرد توسعه یافته توسط محققان دانشگاه ETH امکان کنترل دینامیکی میزان تنظیم بتن پرینت سه بعدی شده را فراهم می سازد.

این پروژه که Fast Complexity نام دارد نشان می دهد که می توان پرینت سه بعدی بتن را سفارشی کرد و آزادی بیشتری را برای طراحان فراهم آورد. همچنین این تکنیک با محیط ‌زیست سازگار تر و مقرون به صرفه تر می باشد. یکی دیگر از مزیت های این روش این است که تکنیک مذکور شامل فرآیندهای ساخت دیجیتالی کمتری می باشد و به نیروی کار کمتری نیاز دارد. با توجه به تمام این مزایا، روش جدید پرینت سه بعدی بتن مجموعه ای متنوع از راه حل های طراحی را برای ساختمان های واقعی فراهم می سازد.

منبع: https://www.3dnatives.com//

در صورت تمایل میتوانید فایل PDF این مقاله را در قسمت زیر دانلود و با ذکر منبع مورد استفاده قرار دهید.

1/5 - (1 امتیاز)
پرینت سه بعدی بتن

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *