پرینت سه بعدی کفش دو اسپایک

در بازی‌ های المپیک ۲۰۲۱ توکیو، محصولات ورزشی توسعه یافته با استفاده از تکنولوژی پرینتر سه بعدی بیش از هر المپیک دیگری به نمایش گذاشته شد و باعث شد مفهوم کالاهای  ورزشی پرینت سه بعدی شده رونق زیادی پیدا کند. اما به پایان رسیدن المپیک به این معنی نیست که نوآوری متوقف شده است، اخیراً یک دونده یک کفش دو اسپایک به نام راPleko  با استفاده از فناوری پرینت سه بعدی توسعه داده است.

توسعه کفش دو اسپایک با استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی

این کفش دو جدید برای ورزشکاران حرفه ای طراحی شده است و به لطف جادوی فناوری اسکن سه بعدی و سایر فناوری ها، متناسب با نیازهای کاربران طراحی شده است. پیش از اینکه به جزئیات ساخت این کفش بیشتر بپردازیم، بیایید نگاهی به کفش موجود در تصویر زیر بیندازیم.

این کفش ها ساختاری دارند که به صورت یکپارچه با استفاده از ماده پرینت سه بعدی Windform SP تقویت شده با فیبر کربن چاپ شده است، این ماده یک پلیمر نسبتاً قوی است که در صنعت هوافضا بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. ساخت این کفش با استفاده از ماده Windform به صورت پودر و  بر روی چاپگرهای سه بعدی پودری انجام می شود.

توسعه کفش دو اسپایک با استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی
توسعه کفش دو اسپایک با استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی

قسمت چاپ سه بعدی شده از کفی، کفی میانی، سوراخ ها و اسپایک های زیرین تشکیل شده است. ویژگی ‌های ماده Windform این اطمینان را ایجاد می‌کند که کفش‌ ها در برابر تغییر شکل مقاوم هستند. این ویژگی امکان سفارشی‌ سازی گسترده ‌تری را فراهم می ‌کند. ساختار رویه کفش و کفی که به صورت همزمان پرینت سه بعدی شده اند را می توانید در تصویر زیر مشاهده کنید. اسپایک ها نیز که در زیر کفی هستند نیز پرینت سه بعدی شده اند.

ساختار پرینت سه بعدی شده یکپارچه کفش دو اسپایک
ساختار پرینت سه بعدی شده یکپارچه کفش دو اسپایک

فرآیند سفارشی‌ سازی با اسکن سه بعدی پا آغاز می ‌شود که در مرحله بعدی برای آنالیز بیومکانیکی توسط کامپیوتر مدلسازی می ‌شود. نتیجه تشکیل یک مدل سه بعدی است که نقاط بهینه را نشان می‌ دهد تا بهترین عملکرد را براساس نیازها در دویدن شبیه‌ سازی‌‌ شده‌ ارائه کند. Miro Buroni، طراح این کفش و دونده نیمه استقامت گفت: “ما با این نقشه‌ برداری می‌توانیم کفش را از نظر ساختار و عملکرد براساس نیازهای فرد مدل‌ سازی کنیم. علاوه بر این، اسکن و تجزیه و تحلیل بیومکانیکی به ما این امکان را می دهد که بهترین مکان قرارگیری سیستم کشش را در زیر کفی بیابیم”.

اگر ساختار یک کفش خیلی گشاد باشد ممکن است در حین دویدن تا حدودی دور پا جابجا شود و عملکرد بهینه را مختل کند. این کفش‌ های سفارشی سازی شده با داشتن یک ساختار کامپوزیتی مستحکم که چندین جزء را یکپارچه کرده و بیشتر شبیه یک قطعه منفرد عمل می‌کند تا یک مجموعه نامناسب، امکان بهینه سازی عملکرد را فراهم می کنند. رویه کفش به عنوان یک بخش مجزا از پارچه ساخته شده است و مانند جوراب زیر ساختار پرینت سه بعدی شده قرار می گیرد.

کفش های پرینت سه بعدی شده Pleko
کفش های پرینت سه بعدی شده Pleko

Buroni گفت: “کفش های اسپایک از یک کفی با کفی میانی و رویه تشکیل شده اند. این قسمت‌ ها که یکی هستند تحت فشار به دو جز‌‌ء مجزا تبدیل می‌شوند که حرکات غیر همزمان و پراکنده زنجیره حرکتی ورزشکار را ایجاد می‌ کنند. این ساختار از این اتفاق جلوگیری می‌ کند زیرا بخش توسعه یافته با ماده Windform SP تقریباً به طور کامل از ساختار جدا شده و مسئول محافظت از پا است”.

هنوز هیچ خبری در مورد زمان عرضه این کفش ها منتشر نشده است و به نظر می رسد در حال حاضر در مرحله نمونه سازی  قرار دارند. اما Buroni از آزمایش‌ ها و طراحی کلی محصول رضایت دارد. تکنولوژی‌ های مورد استفاده در طراحی و ساخت، کفش‌ های اسپایک Pleko را بسیار نوآورانه کرده است.

منبع:‌ https://3dprinting.com

در صورت تمایل میتوانید فایل PDF این مقاله را در قسمت زیر دانلود و با ذکر منبع مورد استفاده قرار دهید.


pdf پرینت سه بعدی کفش دو اسپایک

4.9/5 - (39 امتیاز)
پرینت سه بعدی کفش دو اسپایک

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *