پرینت سه بعدی کفش کوهنوردی سفارشی

محبوبیت تکنولوژی پرینتر سه بعدی در دنیای ورزش و تولید کفش افزایش یافته است و اکنون بار دیگر از این فناوری برای توسعه کفش استفاده شده است. این کفش های کوهنوردی که Athos نام گرفته اند و با عنوان “پای گربه” نیز شناخته می شوند، برای ورزشکارانی که کوهنوردی می کنند ضروری هستند زیرا پشتیبانی بهتری را ارائه می دهند و از سر خوردن جلوگیری می کنند. بدون شک این پروژه بسیار جالب است زیرا سه زمینه بسیار مهم شامل فناوری، کفش و ورزش را با هم ترکیب می کند. اما سوال این است که چگونه از فناوری پرینت سه بعدی استفاده شده است و تفاوت Athos با سایر کفش های کوهنوردی معمولی چیست؟

 

 

تولید کفش های کوهنوردی سفارشی با استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی

علی رغم اینکه کفش یکی از تجهیزات ضروری کوهنوردی است، اغلب می تواند بسیار اذیت کننده باشد و یا حتی باعث آسیب ورزشکاران گردد. در واقع کوهنوردان حرفه ای اغلب کفش هایی ۲ یا ۳ سایز کوچکتر از سایز پای خود می پوشند تا بهتر به پا بچسبند که باعث اذیت شدن می شوند. گروهی از دانش آموزان اسپانیایی در مدرسه طراحی Elisava برای حل این مشکل، کفش های کوهنوردی Athos را توسعه داده اند. این ایده از جستجوی کاربردی نوآورانه با استفاده از فناوری پرینت سه بعدی بوجود آمد. به همین دلیل است که دانش آموزان با آموختن درباره ناراحتی ایجاد شده توسط این نوع کفش ها، دست به کار شدند. این پروژه شامل توسعه کفش های مخصوص کوهنوردی است که به منظور دستیابی به سازگاری، عملکرد و راحتی بیشتر هنگام تمرین این ورزش، با پای هر کوهنورد سازگار شده است.

تولید کفش های کوهنوردی سفارشی با استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی
تولید کفش های کوهنوردی سفارشی با استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی

فرایند پرینت سه بعدی کفش های ورزشی سفارشی سازی شده

همانطور که گفته شد، ایده اصلی استفاده از فناوری پرینت سه بعدی برای توسعه یک کاربرد نوآورانه بود و این فناوری کلید توسعه کفش های Athos گردید. مزیت اصلی استفاده از فناوری پرینتر سه بعدی در این پروژه قابلیت سفارشی سازی بود زیرا امکان تطبیق هر کفش با شکل پای هر کوهنورد را فراهم می سازد. این کار با توجه به نیازها و همچنین نوع عملکرد هر کاربر انجام می شود. در واقع روند کاری که این گروه انجام دادند شامل اسکن سه بعدی پاهای کاربر، سفارشی سازی نمونه اولیه، تولید کفش (پرینت سه بعدی، انجام عملیات پس پردازش، مونتاژ) و در نهایت تحویل محصول به کاربر می باشد. لازم به ذکر است که قسمت پرینت سه بعدی شده بدنه کفش است که سپس باید بندها جداگانه به آن وصل شوند. اما اگر به این فرایند نگاه کنید، این یک روش تولید واقعاً ساده است که می تواند در دسترس همه باشد.

موادی که توسط این دانش آموزان جوان انتخاب شد ماده پرینت سه بعدی TPU است. ویژگی این ترموپلاستیک انعطاف پذیری و کشسانی بسیار زیاد است که آن را به گزینه ای ایده آل جهت استفاده در صنعت تولید کفش تبدیل می کند. برخلاف کفش های استاندارد که معمولاً در کوهنوردی مورد استفاده قرار می گیرند، کفش Athos به صورت سفارشی ساخته می شود تا کفش کوهنوردی مناسب برای هر ورزشکار تولید شود. علاوه بر این، فناوری چاپ سه بعدی با تولید براساس تقاضا و کاهش ۵۰ درصدی فرآیندها و مواد، امکان تولید مسئولانه تر و پایدارتر را فراهم می کند. این پروژه آنقدر با استقبال روبرو شد که نامزد چندین جایزه از جمله جایزه Forward AM Innovation Awards، Elisava Master’s Project Awards و Distributed Design Awards شده است.

 

 

منبع: https://www.3dnatives.com

در صورت تمایل میتوانید فایل PDF این مقاله را در قسمت زیر دانلود و با ذکر منبع مورد استفاده قرار دهید.

pdf پرینت سه بعدی کفش کوهنوردی سفارشی

به این پست امتیاز دهید
پرینت سه بعدی کفش کوهنوردی سفارشی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.