پرینت سه بعدی آلات موسیقی قدیمی

موزه Pitt Rivers در دانشگاه آکسفورد مجموعه ای خیره کننده از آلات موسیقی تاریخی از سراسر جهان را در خود جای داده است. برخلاف بسیاری از انواع مصنوعات که می توان آن ها را به سادگی مورد بررسی و درک قرار داد، داشتن مجموعه ای از آلات موسیقی یک چالش بی نظیر را به وجود می آورد. این موزه با همکاری دانشگاه آکسفورد آلات موسیقی قدیمی را با استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی بازآفرینی کردند.

ساخت آلات موسیقی قدیمی با بهره گیری از تکنولوژی پرینت سه بعدی

به گفته این موزه درخواست های بسیاری از سوی محققان و اعضای انجمن ها برای نواختن سازهایی که در آن قرار دارد دریافت می شود. این در حالی است که به دلیل وضعیت نامناسب بسیاری از سازهای تاریخی، استفاده از نسخه اصلی چه به علت شکنندگی و چه آلودگی به راحتی امکان پذیر نمی باشد.

اخیراً این موزه به منظور بازآفرینی و ارائه ابزارهای موسیقی تاریخی قابل استفاده، با گروه مهندسی و علوم و گروه مکالمه دانشگاه آکسفورد به منظور راه اندازی پروژه  Plastic Fantasticهمکاری کرده است.

ساخت آلات موسیقی قدیمی با بهره گیری از تکنولوژی پرینت سه بعدی
ساخت آلات موسیقی قدیمی با بهره گیری از تکنولوژی پرینت سه بعدی

هدف این پروژه استفاده از فناوری های جدید مانند اسکن سه بعدی و پرینت سه بعدی جهت بازآفرینی فیزیکی و دیجیتالی ابزارهای تاریخی می باشد، به گونه ای که احساس و صدا بسیار با نسخه اصلی مطابقت داشته باشد.

فلوت هشت سوراخه پرینت سه بعدی شده

یکی از سازهای ساخته شده در پروژهPlastic Fantastic  یک فلوت هشت سوراخه عاج مربوط به قرن ۱۷ است که توسط جان گودارد از لندن ساخته شده بوده است. این ابزار در دانشگاه کرنفیلد تحت سی تی اسکن قرار گرفت و سپس توسط محققان دانشگاه آکسفورد به یک مدل سه بعدی تبدیل شد. اسکن سه بعدی دقیق باید شامل جزئیاتی در مورد فضای داخلی فلوت باشد که برای مطابقت صدای نسخه پرینت سه بعدی شده با صدای نسخه اصلی در نظر گرفته شود.

با این حال این تیم به هنگام اسکن سه بعدی عناصر چوبی فلوت (یک بلوک چوبی در دهانه) با چالش روبرو شدند زیرا اجزای اصلی در اثر کرم چوب و کیفیت خشک و متخلخل چوب آسیب دیده بود. محققان برای غلبه بر این مانع از یک شرکت ارائه دهند نرم افزار پردازش مش به نام Polygonica کمک گرفتند.

فلوت هشت سوراخه پرینت سه بعدی شده
فلوت هشت سوراخه پرینت سه بعدی شده

دکتر سیمون ویکرز، توسعه دهنده ارشد در MachineWorks Limited گفت: “ما در زمان حذف خطاها و ساختار داخلی ناخواسته مدل اصلی، از الگوریتم های Polygonica  برای ایجاد سطح بیرونی استفاده کردیم که منجر به ایجاد یک فایلSTL  دقیق و قابل پرینت سه بعدی شد.”

تیم دانشگاه آکسفورد با استفاده از مدل سه بعدی ایجاد شده یک مجموعه شامل ۵ ماکت فلوت را با استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی چاپ کردند که تکنولوژی پرینت سه بعدی و یا ماده مورد استفاده برای ساخت هر یک از این فلوت ها با دیگر فلوت ها متفاوت بود. در سپتامبر گذشته اجرای زنده ای به منظور مقایسه صدای این ساز های پرینت سه بعدی شده با ساز اصلی در معرض دید عموم قرار گرفت. سپس از حضار خواسته شد که به سازی که صدای آن بیشترین تشابه را با نسخه اصلی دارد رأی دهند.

اگرچه نتایج نهایی این مقایسه هنوز منتشر نشده است اما تحقیقات و آزمایش های بیشتری باید انجام شود. این تیم تحقیقاتی گفت که یکی از داوران اظهار داشته است که صدای یکی از نسخه های پرینت سه بعدی شده از صدای نسخه اصلی بهتر است.

منبع: https://www.3dprintingmedia.network

در صورت تمایل میتوانید فایل PDF این مقاله را در قسمت زیر دانلود و با ذکر منبع مورد استفاده قرار دهید.

به این پست امتیاز دهید
پرینت سه بعدی آلات موسیقی قدیمی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.