فرایند پرینت سه بعدی خودروی الکتریکی YoYo

آیا درباره تولید اتومبیل برقی کوچک پرینت سه بعدی شده توسط شرکت ایتالیایی XEV  چیزی شنیده اید؟ با این که پیش از این در مورد اهمیت این پروژه شک هایی وجود داشته است، به نظر می رسد که زمان اثر خود را گذاشته و این سازنده ایتالیایی با آغاز یک کمپین Kickstarte مجدداَ در کانون توجه قرار گرفته است. این شرکت قصد دارد ۵۰۰،۰۰۰ یورو برای آغاز تولید ماشین الکتریکی کوچک خود که YoYo نام دارد جمع آوری کند. چه قطعاتی از وسیله نقلیهYoYo  با استفاده از تکنولوژی پرینتر سه بعدی ساخته می شود؟ چرا شرکت XEV  تصمیم به استفاده از تکنولوژی ساخت افزایشی گرفته است؟

ساخت یک خودروی الکتریکی با استفاده از فناوری پرینت سه بعدی

شرکت ایتالیایی XEV  مشاهده کرد که فرآیندهای معمول ساخت وسایل نقلیه بسیار کند و گران قیمت هستند. این شرکت اظهار داشت که برای طراحی یک خودرو از زمان مطرح کردن ایده تا عرضه به بازار بین ۴ تا ۵ سال زمان لازم است. با استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی این مدت زمان می تواند بسیار کاهش یابد. همانطور که می دانیم فناوری های سه بعدی مدت هاست که مورد توجه صنعت خودروسازی قرار گرفته اند. این فناوری در عین کاهش زمان تولید، امکانات بی شماری را برای سفارشی سازی محصولات فراهم می آورد و هزینه های ساخت را تا میزان قابل مشاهده ای کاهش می دهد. این سه مورد دلایل استفاده از فناوری پرینت سه بعدی توسط شرکت XEV را توجیه می کند. Luo Xiaofan، بنیانگذار و مدیرعامل این شرکت توضیح داد: “پرینت سه بعدی تا میزان ۹۰٪ هزینه ها و زمان تولید را کاهش می دهد. علاوه بر این، فناوری پرینت سه بعدی این امکان را برای ما فراهم می سازد تا چندین بار عملیات ساخت را تکرار و مرتباً خودرو را با توجه به تقاضای بازار و بازخورد کاربر به روز رسانی کنیم.”

ساخت یک خودروی الکتریکی با استفاده از فناوری پرینت سه بعدی
ساخت یک خودروی الکتریکی با استفاده از فناوری پرینت سه بعدی

فرایند پرینت سه بعدی خودروی الکتریکی  YoYo

سازنده توضیح می دهد که از پرینترهای سه بعدی FDM برای طراحی کلیه قطعات تشکیل دهنده بدنه، رینگ، داشبورد و شاسی استفاده کرده است. این موضوع به کاربر اجازه می دهد ماشین را مطابق با سلیقه خود شخصی سازی کند. XEV حتی از ایجاد و راه‌اندازی یک کتابخانه آنلاین از فایل های سه بعدی خبر داد که امکان تغییر قطعات را با توجه به نیاز کاربر فراهم می سازد. علاوه بر این، خودرویYoYo  با اندازه ۲٫۵ متر در ۱٫۵ متر و وزن ۷۵۰ کیلوگرمی (نصف وزن یک خودروی معمولی)، دارای سرعت ۷۰ کیلومتر در ساعت و برد ۱۵۰ کیلومتر می باشد. همچنین این خودرو مجهز به یک صفحه لمسی بزرگ است.

فرایند پرینت سه بعدی خودروی الکتریکی YoYo
فرایند پرینت سه بعدی خودروی الکتریکی YoYo

XEV ادعا می کند که مونتاژ تمام قطعات خودرو فقط ۳ روز طول می کشد. هدف اصلی استفاده از فناوری ساخت افزایشی کاهش تعداد اجزای سازنده ماشین بوده است و تکنولوژی پرینت سه بعدی نقش خود را در ساده سازی فرایند طراحی به خوبی ایفا کرده است. هم چنین نیاز به مواد اولیه کمتر سبب کاهش هزینه های تولید گشته است. مشخص نیست برای تولید این خودرو از کدام ماده ترموپلاستیک استفاده شده است. برای ساخت این خودرو می توان از یک ماده کامپوزیت یا یک پلیمر با کارایی بالا استفاده کرد، زیرا این وسیله نقلیه باید به اندازه کافی در برابر گرما، ضربه و حوادث احتمالی مقاوم باشد. هیچ اطلاعاتی در مورد مواد مورد استفاده ارائه نشده است که این موضوع می تواند یک مانع جدی برای سرمایه گذاری در کمپین Kickstarter شرکت XEV باشد.

منبع: https://www.3dnatives.com/

در صورت تمایل میتوانید فایل PDF این مقاله را در قسمت زیر دانلود و با ذکر منبع مورد استفاده قرار دهید.

پرینت سه بعدی خودوری الکتریکی
Summary
Review Date
Reviewed Item
پرینت سه بعدی خودوری الکتریکی
Author Rating
41star1star1star1stargray

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *