پرینت سه بعدی مدل های تشریحی در صنعت پزشکی

تکنولوژی پرینت سه بعدی در بخش پزشکی با فراهم آوردن راه حل های جدید، به صورت تدریجی اما مطمئن بر نتایج درمان بیماران نسبت به گذشته اثر گذاشته است. به عنوان مثال این فناوری آزادی طراحی در مرحله مدل سازی و تولید را  افزایش می دهد و می توان از آن برای ساخت دستگاه های پزشکی سفارشی استفاده کرد. از جمله این دستگاه ها می توان به پروتز ها، ارتز ها، ایمپلنت ها و همچنین مدل های تشریحی اشاره کرد. در واقع برنامه ریزی و تمرین پیش از جراحی، یک مرحله ضروری در هر فرایند درمانی است و بسیاری از کارشناسان معتقدند که پرینت سه بعدی به یک مرحله طبیعی در برنامه پزشکان در هنگام ارزیابی گزینه های مختلف درمانی تبدیل خواهد شد. یک شرکت تولید کننده دستگاه های پرینتر سه بعدی اخیراً اظهار داشته است که ۱ سال پس از راه اندازی دستگاه های چاپگر سه بعدی خود، این سیستم را به مؤسسات مراقبت های بهداشتی و ارائه دهندگان خدمات پزشکی در سراسر جهان فروخته است که این امر نشان دهنده رشد روزافزون فناوری پرینت سه بعدی در صنعت پزشکی می باشد.

ساخت مدل های تشریحی جهت تمرین جراحی با استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی

امروزه تولید کنندگان دستگاه های چاپگر سه بعدی بیشتر و بیشتر به دنبال توسعه سیستم های جدید برای بخش پزشکی هستند زیرا بسیاری از مؤسسات و ارائه دهندگان خدمات پزشکی و درمانی با هدف کمک به بهبود مراقبت و درمان بیمار و تسریع در ایجاد خلاقیت، بر روی سیستم های پرینتر سه بعدی سرمایه گذاری کرده اند. این موارد شامل بیمارستان کودکان سیاتل، مؤسسه مراقبت های بهداشتیVA ، بیمارستان کودکان Nicklaus در میامی و پلتفرم آنلاینMedilife  در ایتالیا می باشد. این مدل های تشریحی از واکنش پذیری و بیومکانیک آناتومی انسان تقلید می کنند. علاوه بر این امکان ایجاد سوراخ، بخیه و برش بر روی این مدل ها مانند بافت واقعی وجود دارد.

ساخت مدل های تشریحی جهت تمرین جراحی با استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی
ساخت مدل های تشریحی جهت تمرین جراحی با استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی

تمرین جراحی با استفاده از مدل های تشریحی پرینت سه بعدی شده

بیمارستان کودکان سیاتل به منظور تمرین مؤثرتر جراحی، مواردی مانند مجاری تنفسی، کبد و قلب را با استفاده از یک پرینتر سه بعدی همسان سازی می کند. دکترSeth Friedman  در این باره گفت: “اولین پرینت ها با استفاده از مواد پرینت سه بعدی برای درک تناسب بهینه یک لوله تراکئوستومی سفارشی سودمند بودند. من معتقدم که ساختن مدل های سه بعدی به موازات مراحل درمانی بیمار می تواند واقعاً تفاوت ایجاد کند. ما شک نداریم که این فناوری جدید به ما کمک می کند تا بهترین مراقبت های ممکن را به بیماران خود ارائه دهیم”.

دکتر Redmond Burke رئیس بخش جراحی قلب و عروق توضیح داد: “در حال حاضر فناوری پرینت سه بعدی بخش مهمی از برنامه ریزی جراحی را تشکیل می دهد. این بسیار ارزشمند است که بتوانیم یک مدل را بشکافیم و تصویر کاملاً واضحی از آنچه در اتاق عمل خواهیم دید بدست آوریم. ما معتقدیم که این پیشرفت بزرگی است که برای ما امکان کاهش تروما در بیمارانی که تحت عمل جراحی پیچیده قلب قرار می گیرند را فراهم می سازد. این فناوری راه های کاملاً جدیدی را در زمینه آموزش و مراقبت از بیمار ایجاد می کند”.

تمرین جراحی با استفاده از مدل های تشریحی پرینت سه بعدی شده
تمرین جراحی با استفاده از مدل های تشریحی پرینت سه بعدی شده

به طور معمول جراحان قبل از رفتن به اتاق عمل فقط به داده های CT یا MRI دسترسی دارند. بنابراین تکنولوژی پرینتر سه بعدی می تواند در موارد پیچیده ای که پزشکان هر روز مشاهده می کنند انقلابی ایجاد کند. همچنین این فناوری سبب صرفه جویی در زمان و افزایش بهره وری می گردد. یک شرکت ارائه دهنده خدمات پرینت سه بعدی در انگلستان مدل های تشریحی پرینت سه بعدی شده مخصوص بیماران را در مدت ۴۸ ساعت تولید و ارسال می کند.

منبع: https://www.3dnatives.com/

در صورت تمایل میتوانید فایل PDF این مقاله را در قسمت زیر دانلود و با ذکر منبع مورد استفاده قرار دهید.

4.9/5 - (38 امتیاز)
پرینت سه بعدی مدل های تشریحی در صنعت پزشکی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.