ساخت یک خودروی الکتریکی خورشیدی با استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی

هفته گذشته یک شرکت کالیفرنیایی به نامAptera Motors  پیش سفارش اتومبیل برقی خورشیدی جدید خود با نام Aptera را آغاز کرد. درحال حاضر Aptera کم مصرف ترین وسیله نقلیه موجود در بازار می باشد که تکنولوژی پرینتر سه بعدی، انرژی خورشیدی و الکتریکی، و طراحی آیرودینامیکی را با هم ترکیب کرده است. این خودوری جمع و جور مجهز به سه چرخ می باشد و از الیاف کربن، کولار و کنف ساخته شده است. خودوری Aptera به لطف تکنولوژی پرینت سه بعدی تا سال ۲۰۲۱ تولید و عرضه خواهد شد.

ساخت یک خودروی الکتریکی خورشیدی با استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی

شرکتAptera Motors  با استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی یک روش سریع و مقرون به صرفه برای طراحی و تولید خودرو توسعه داده است. این خودرو که فقط از چهار قطعه اصلی تشکیل شده است، ۴/۴ متر طول، ۲/۲ متر عرض و ۴/۱ متر ارتفاع دارد و می تواند دو بزرگسال و یک حیوان خانگی را در خورد جای دهد. موتورهای الکتریکی داخل چرخ و خنک شونده با مایع استفاده شده در این خودرو، امکان رسیدن سرعت از ۰ به ۶۰ مایل در ساعت را تنها را در ۵/۳ ثانیه فراهم می سازند که این سرعت می تواند تا ۱۱۰ مایل در ساعت برسد.

شرکتAptera Motors  در سال ۲۰۰۵ و بر اساس این ایده که ساخت وسایل نقلیه کارآمد، ایمن و سرگرم کننده در مرکز مدیریت منابع طبیعی زمین برای نسل های آینده خواهند بود تأسیس شد. این شرکت تاکنون فقط یک نمونه اولیه از این خودرو با توانایی طی ۱۰۰ مایل با یک بار شارژ را روانه بازار کرده است. نمونه سازی اولیه با موفقیت محدودی روبرو شد و باعث شد Aptera Motors در سال ۲۰۱۱ فعالیت خود را متوقف کند. این شرکت پس از یک کمپین تأمین بودجه موفق، با یک وسیله نقلیه جدید با بردی ده برابر برد نمونه اولیه خود بازگشت.

ساخت یک خودروی الکتریکی خورشیدی با استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی
ساخت یک خودروی الکتریکی خورشیدی با استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی

خودروی الکتریکی پرینت سه بعدی شده Aptera

این خودرو دارای سه مدل Paradigm (با برد ۴۰۰ مایل)، Paradigm+ (با برد ۱۰۰۰ مایل)، و خودروی  Aptera سفارشی سازی شده می باشد. در حال حاضر تمامی مدل های Paradigm و Paradigm+ به فروش رسیده اند. در خودوری Aptera سفارشی امکان شخصی سازی گزینه هایی مانند برد خودرو، رنگ داخل و خارج آن و موقعیت سلول های خورشیدی وجود دارد.

تجربه کاربر یکی از جنبه های اصلی طراحی در شرکت Aptera Motors است. خودروی Aptera در مقایسه با بیشتر وسایل نقلیه موجود، سطح بالاتری از ایمنی را ارائه می دهد. این خودروی پرینت سه بعدی شده مجهز به یک سلول ایمنی الهام گرفته شده از Formula-1، فناوری کیسه هوا پیشرفته و مواد کامپوزیتی جذب کننده انرژی ساخته شده از فولاد و آلومینیوم می باشد. این وسیله نقلیه می تواند با تجهیزاتی جهت رانندگی خودکار ارتقا یابد. این خودرو می تواند به سیستم SafetyPilot پیشرفته شامل رانندگی بین خطوط، سیستم کروز تطبیقی ​​و ترمز اضطراری مجهز شود.

خودروی الکتریکی پرینت سه بعدی شده Aptera
خودروی الکتریکی پرینت سه بعدی شده Aptera

خودرویAptera  اولین وسیله نقلیه ای است که می تواند بیشتر نیازهای رانندگی روزانه را فقط با استفاده از انرژی خورشیدی برآورده کند. این خودرو با مصرف کمتر از ۱۰۰ وات ساعت در هر مایل، در مقایسه با سایر خودروهای الکتریکی خورشیدی دارای سیستم خورشیدی هم اندازه، پنج برابر برد بیشتری دارد. همچنین این خودرو را می توان با استفاده از انرژی الکتریکی در یک ایستگاه شارژ الکتریکی شارژ کرد. سیستم خورشیدیAptera  شامل ۱۸۰ سلول خورشیدی کارآمد می باشد که در ساختار بدنه طراحی شده اند و روزانه انرژی لازم برای مسافت ۴۵ مایلی را فراهم می سازند. شرکتAptera Motors  به منظور بهینه سازی بازده انرژی و در نتیجه آن برد خودرو، ایجاد ساختارهای سبک و ضریب درگ آیرودینامیکی کمتر را در اولویت قرار داده است. استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی و مواد کامپوزیت پلاستیکی دارای هسته ساندویچی، امکان کنترل وزن خودرو و به حداقل رساندن آن را فراهم ساخته اند. نتیجه این موضوع در وزن ۸۰۰ کیلوگرمی خودرو مشهود است.

منبع: https://www.3dnatives.com/

در صورت تمایل میتوانید فایل PDF این مقاله را در قسمت زیر دانلود و با ذکر منبع مورد استفاده قرار دهید.

پرینت سه بعدی یک خودروی الکتریکی خورشیدی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *