کشف کارگاه اسلحه های غیرقانونی پرینت سه بعدی شده در اسپانیا

اولین کارگاه غیرقانونی تولید سلاح های پرینت سه بعدی شده در اسپانیا با تلاش مشترک پلیس ملی و مقامات آژانس مالیاتی اسپانیا برچیده شده است. با وجود این امر که این عملیات در ۱۴ سپتامبر سال ۲۰۲۰ انجام شده بوده است، پلیس تا ۱۸ آوریل سال جاری بیانیه عمومی منتشر نکرد. آنها پس از یافتن چندین سلاح و مواد منفجره در دست یک مظنون احتمالی در سانتا کروز، او را دستگیر کردند. آنها به لطف یک تیم نظارت بر اینترنت که متوجه فعالیت مشکوک شده بودند، توانستند کارگاه را پیدا کنند.

ساخت سلاح های گرم با استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی شده در اسپانیا

پلیس شواهدی از جمله دو پرچم تریسکل و همچنین یک جلد اسلحه با نشان ارتش ملی سوسیالیست آلمان پیدا کرد که نشان می دهد این کارگاه با گروه های نژاد پرست ارتباط داشته است. پلیس خاطر نشان کرد که فرد دستگیر شده بیش از سی دفترچه راهنما شامل تروریست، کتابچه راهنمای ساخت مواد منفجره خانگی، کتابچه راهنمای حمل و استفاده از سلاح های گرم و همچنین یک راهنمای دیگر در زمینه ساخت سلاح گرم با استفاده از فناوری پرینتر سه بعدی در اختیار داشته است.

ساخت سلاح های گرم با استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی شده در اسپانیا
ساخت سلاح های گرم با استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی شده در اسپانیا

سلاح های گرم پرینت سه بعدی شده

پلیس همچنین دو چاپگر سه بعدی،۱۱ قرقره فیلامنت پرینت سه بعدی و دستگاه های کامپیوتر متعددی را کشف کرده است. علاوه بر این، آنها ۱۹ قاب اسلحه ساخته شده با استفاده از فناوری پرینت سه بعدی، ۹ مجله، دو صدا خفه کن، دو قطعه برای لوله تفنگ، دو سوزن گلنگدن، نمونه اسلحهAR-15 Airsoft ، چندین لوله فلزی برای ساخت لوله تفنگ، یک قالب پلاستیکی برای ساخت قاب و قطعات مختلف اسلحه را پیدا کردند. چندین سلاح غیر اسلحه گرم نیز از جمله دو تپانچه، پنج چاقو، یک قمه و حتی یک کاتانا نیز توسط پلیس کشف و ضبط شده است اما آنها مشخص نکردند که این موارد نیز با استفاده از پرینت سه بعدی تولید شده اند یا خیر.

سلاح های گرم پرینت سه بعدی شده
سلاح های گرم پرینت سه بعدی شده

پلیس اسپانیا در بیانیه مطبوعاتی خود تکنولوژی پرینتر سه بعدی را یک فناوری مخرب توصیف کرد که به طور تصاعدی خطر گسترش سلاح های گرم را افزایش می دهد و دسترسی گروه های جنایتکار یا تروریستی به سلاح ها را تسهیل می کند. در حال حاضر ساخت و حمل اسلحه های پرینت سه بعدی شده از نظر قانونی بسته به کشوری که در آن هستید متفاوت است. با وجود اینکه انگلیس قانون خاصی در رابطه با سلاح های گرم پرینت سه بعدی شده ندارد اما این سلاح ها نیز در دسته سلاح های ذکر شده در قوانین Firearms Act 1968 قرار می گیرند که ساخت اسلحه و قطعات اسلحه بدون تصویب دولت را ممنوع می کند. از طرف دیگر، سنگاپور امسال لایحه ای را تصویب کرد که داشتن نقشه های دیجیتال از اسلحه یا قطعه های تفنگ بدون مجوز و همچنین سایر سلاح های پرینت سه بعدی شده را غیرقانونی می کند. به همین ترتیب در کانادا نیز ساخت و داشتن اسلحه های گرم چاپ سه بعدی شده بدون مجوز و ثبت، غیرقانونی است.

وضعیت در ایالات متحده به طور قابل توجهی متفاوت است. در آمریکا علاوه بر محدودیت کمتر در مورد اسلحه ها، سلاح های چاپ سه بعدی شده در کشور قانونی هستند. با وجود این موضوع که سلاح های پرینت سه بعدی شده تا سال ۲۰۱۸ در آمریکا ممنوع بوده اند، اما دولت ترامپ این قانون را لغو کرد. با این حال داشتن اسلحه های چاپ سه بعدی شده دارای قطعات فلزی در ایالات متحده غیرقانونی است زیرا توسط فلزیاب ها قابل تشخیص نیستند و بر خلاف قانون Undetectable Firearms Act  می باشند.

یک نمونه اسلحه پرینت سه بعدی شده
یک نمونه اسلحه پرینت سه بعدی شده

به دنبال گسترش فناوری پرینت سه بعدی در بخش های مختلف، پیشرفت های زیادی در زمینه سلاح های پرینت سه بعدی شده نیز صورت گرفته است. این امر عمدتاً به دلیل بهبود کیفیت چاپگرهای سه بعدی رزینی و افزایش امکان دسترسی به پرینتر های سه بعدی فلزی است. با وجود اینکه فایل های اسلحه های قابل چاپ سه بعدی برای کار به برخی قطعات غیر چاپ سه بعدی شده نیاز داشتند، پلیس خاطرنشان کرد که شخص دستگیر شده قادر به ساخت یک اسلحه گرم کوچک اما کاربردی بوده است. گزارش های دیگر از این حادثه نیز نشان می دهد که این مرد توانسته است در چند دقیقه لوله اسلحه را چاپ کند.

منبع: https://www.3dnatives.com/

در صورت تمایل میتوانید فایل PDF این مقاله را در قسمت زیر دانلود و با ذکر منبع مورد استفاده قرار دهید.

کشف کارگاه اسلحه های غیرقانونی پرینت سه بعدی شده در اسپانیا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *