خدمات پرینت سه بعدی

در این مقاله پس از تعریف و توضیح پرینت سه بعدی، تمامی خدمات پرینت سه بعدی به همراه انواع و کاربردهای آن به طور کامل و جامع شرح داده شده است. توصیه میکنیم حتما این مقاله را مطالعه نموده و با دوستان خود به اشتراک بگذارید. در قسمت کامنت ها نیز مشتاقانه پاسخگوی سوالات شما خواهیم بود.

پرینت سه بعدی چیست ؟

طبق تعریف استاندارد ISO / ASTM 52900 فناوری پرینت سه بعدی (با عنوان علمی ساخت افزایشی) به مجموعه ای از فناوری های ساخت گفته می‌شود که برای تولید قطعات نهایی از روی فایل سه بعدی کامپیوتری (CAD) به صورت لایه لایه به وسیله یک دستگاه پرینتر سه بعدی ، به کار گرفته می‌شوند. این روش‌های ساخت افزایشی در نقطه مقابل روش های سنتی ساخت و تولید یعنی روش های جابجایی و کاهشی قرار می‌گیرند، از این جهت که در روش پرینت سه بعدی از ابزار برای تولید قطعه استفاده نمی‌شود.

 

مزیت پرینت سه بعدی

مزیت اصلی روش های پرینت سه بعدی، توانمندی این روش ها در تولید قطعات با پیچیدگی هندسی بسیار بالاتر نسبت به روش های سنتی ساخت و تولید است، بدون اینکه نیاز به قالب سازی وجود داشته باشد. این مزیت باعث می‌شود که قیود طراحی نسبت به روش های دیگر تا حد زیادی کاهش پیدا کرده و از این رو طراح قطعات صنعتی، دیگر لازم نیست تا محدودیت هندسی برای قطعات مورد طراحی قائل شود، چرا که از منظر روش های پرینت سه بعدی به دلیل ساخت قطعات به صورت لایه لایه، تولید هر قطعه با هر مقدار از پیچیدگی هندسی، با تولید یک مکعب و یا یک استوانه به یک اندازه ساده است و هزینه مالی و زمانی بیشتری در بر نخواهد داشت. در ادامه به شرح خدمات پرینت سه بعدیو کاربردهای آن در دنیای امروز می پردازیم.

با مشاهده کلیپ کوتاه و جذاب زیر می توانید با بعضی از کاربردهای پرینت سه بعدی در دنیای امروز آشنا شوید.

 

خدمات پرینت سه بعدی و کاربردهای آن

پرینت سه بعدی در صنعت هوافضا

به دلیل اینکه در صنایع هوافضا نیاز به نمونه سازی و تولید قطعات به صورت تک ساخت و با تیراژ پایین وجود دارد، فناوری پرینت سه بعدی در این صنعت جایگاه ویژه ای یافته است. همچنین در صنعت هوافضا بیشتر از تکنیک پرینت سه بعدی SLS برای تولید قطعات پلیمری و فلزی استفاده می شود. امروزه شرکت های هوافضایی بزرگی مانند بوئینگ، جنرال الکتریک، راکت داین، ایرباس و همچنین سازمان فضایی امریکا (ناسا)، از خدمات پرینت سه بعدی برای تولید قطعات هوافضایی بهره می برند.

یکی از پروژه هایی که نشان از تمرکز زیاد سازمان های هوافضایی بزرگ دنیا بر روی فناوری پرینت سه بعدی دارد، پروژه ای تحت عنوان “ساخت فضا” یا همان Made in Space می باشد. این پروژه در سال ۲۰۱۴ در سازمان فضایی آمریکا مطرح گردید و منجر به پرتاپ یک پرینتر سه بعدی به فضا در سال ۲۰۱۶ شد. در این پروژه هدف تولید یک دستگاه پرینتر سه بعدی بود که بتواند در شرایط “جاذبه صفر”، به تولید قطعات بپردازد و این مزیت را در بر داشت که باعث می شود فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی بتوانند برخی تجهیزات مورد نیاز خود را در فضا تولید کنند و لذا لازم نیست برای یک ابزار مورد نیاز خود منتظر ارسال آن از زمین باشند.

پرینت سه بعدی ناسا
پرینت سه بعدی ناسا

پرینت سه بعدی کالاهای مصرفی

بیشترین کاربرد خدمات پرینت سه بعدی امروز در تولید کالاهای مصرفی است. کالاهای مصرفی شامل بسته بندی ها، لوازم منزل و آشپزخانه، لوازم بهداشتی، لوازم شخصی، لوازم اداری و پوشاکی مانند کفش می باشند. در همه این صنایع تولیدی امروزه از فناوری پرینت سه بعدی برای تولید قطعات نهایی و نمونه سازی استفاده می شود. مثلا در ایران شرکت پارس خزر بیش از ۱۰ سال است که خود به دستگاه پرینتر سه بعدی SLS مجهز بوده و برای تولید قطعات جدید لوازم منزل از این فناوری استفاده می کند. یا مثال دیگر آن، شرکت نایک است که سری جدیدی از کفش های ورزشی را با استفاده از پرینتر سه بعدی تولید کرده است. این کفش ها امروزه در بازار کشور خودمان نیز موجود هستند.

پرینت سه بعدی کالاهای مصرفی
پرینت سه بعدی کالاهای مصرفی

پرینت سه بعدی در صنایع دفاعی

صنعت دفاعی در هر کشوری به دلیل استراتژیک بودن و حساسیت های خاص امنیتی همواره در مرز علم حرکت می کند و نیاز به استفاده از تحقیق و توسعه در این صنایع به شدت جدی است. همین طور در ایران نیز صنایع دفاعی به دلیل طبیعتی که دارند، بیشتر از صنایع دیگر با تحقیق و توسعه همراه بوده اند. هر جایی که نیاز به تحقیق و توسعه باشد، نیاز به نمونه سازی و تولید محصولات جدید و تست بر روی آن ها نیز وجود دارد. از این روی، فناوری پرینت سه بعدی کاربرد فراوانی در صنعت دفاعی دارد. در ایران نیز اولین کسانی که با فناوری پرینت سه بعدی آشنا شدند، مرتبط با صنایع دفاعی و نظامی بوده اند.

پرینت سه بعدی صنایع دفاعی
پرینت سه بعدی صنایع دفاعی

خدمات پرینت سه بعدی در صنایع خودروسازی

در صنعت خودرو به دلیل رقابتی که وجود دارد نیاز است تا خودروسازان هر روز به دنبال معرفی محصولات جدید به بازار باشند تا از رقبای خود عقب نمانند. به همین دلیل نیاز به تحقیق و توسعه و نمونه سازی در صنعت خودرو به شدت وجود دارد. از بدو ورود خدمات پرینت سه بعدی به صنعت خودروسازی، یکی از اصلی ترین کاربرد های این فناوری در نمونه سازی برای تولید قطعات جدید در خودروسازی ها بوده است. برای نمونه میتوانید مقاله پرینت سه بعدی و شخصی سازی خودرو در شرکت BMW را مطالعه کنید.

نمونه بارز این کاربرد، شرکت BMW می باشد که خود سرمایه گذار اولین نمونه دستگاه پرینتر سه بعدی SLS در آلمان بوده است که توسط شرکت EOS توسعه پیدا کرده است. این گفته خود موسس و مدیر عامل شرکت EOS آلمان، بزرگترین تولید کننده دستگاه های پرینتر سه بعدی SLS در دنیا است که در مصاحبه خود بیان داشته است. همچنین در ایران نیز اگر بنگریم خواهیم دید که شرکت ایران خودرو از اولین استفاده کننده های فناوری خدمات پرینت سه بعدی در ایران بوده است.

پرینت سه بعدی در خودروسازی
پرینت سه بعدی در خودروسازی

کاربرد پرینت سه بعدی در مراکز آموزشی و دانشگاه ها

همانگونه که جنبه های صنعتی فناوری پرینت سه بعدی رو به رشد است و هر روز با فناوری های جدیدی از آن آشنا می شویم، در عرصه پژوهشی و دانشگاهی نیز کار بر روی این فناوری رایج است. مقالات زیادی در این زمینه منتشر می شود و ژورنال ها و کنفرانس های معتبری به صورت خاص بر روی این فناوری متمرکز شده اند. مراکز خاصی در دانشگاه ها هستند که بر اساس فناوری پرینت سه بعدی شکل گرفته اند. در ایران نیز امروز برخی از این مراکز در حال شکل گیری هستند که دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و برخی مراکز دیگر از جمله آنها هستند. کاربرد دیگر خدمات پرینت سه بعدی در دانشگاه ها استفاده از آن برای تحقیق و توسعه و ساخت محصولات جدید به صورت نمونه می باشد.

کاربرد پرینت سه بعدی در پزشکی

یکی از زمینه های کاربردی بسیار جذاب فناوری پرینت سه بعدی در فناوری های زیستی و پزشکی است. در این زمینه، در تولید ایمپلنت های بافت های سخت مانند استخوان این فناوری امروز تجاری شده است و برخی از شرکت های قوی در دنیا در این زمینه فعالیت می کنند که از جمله آنها می توان به شرکت Biomet و Stryker اشاره کرد. توانایی فناوری پرینت سه بعدی در تولید قطعات به صورت تک باعث شده است تا ایمپلنت های تولید شده با این فناوری همخوانی هندسی دقیقی با بدن بیمار داشته باشد. یکی دیگر از کاربرد ها در زمینه تولید ایمپلنت های جذبی از جنس پلیمر های زیست تخریب پذیر است. همچنین فناوری پرینت ۳ بعدی در زمینه مهندسی بافت و تولید بافت های نرم نیز وارد شده است. از جمله کاربرد های آن می توان به تولید داربست (scaffold) مهندسی بافت و مبحث جالب پرینتر های سه بعدی زیستی اشاره کرد. همچنین فناوری پرینت سه بعدی در تولید لوازم پزشکی و کمک جراحی و ابزار و وسایل توانبخشی نیز کاربرد پیدا کرده اند.

یکی از کاربرد های پرینت ۳ بعدی در پزشکی که امروزه در ایران نیز از آن استفاده می شود، مدل های پیش جراحی است، این مدل ها برای تشخیص ضایعه در محل جراحی پرینت می شوند. در مواردی که ریسک جراحی بالاست، پزشک نیاز دارد تا بتواند محل ضایعه در داخل بدن بیمار را به صورت سه بعدی ببیند و لمس کند و این مدل ها تا حد بسیار زیادی خطر جراحی را کاهش می دهند.

پرینت سه بعدی در پزشکی
پرینت سه بعدی در پزشکی

مهندسی معکوس

مهندسی معکوس فرآیندی است که برای تولید دوباره قطعات و دستگاه هایی که وجود دارند، انجام می شود. در مهندسی معکوس هدف این است که نمونه یک قطعه و یا دستگاه ساخته شود، بدون نیاز به اینکه فرآیند طراحی مهندسی صورت گیرد. مهندسی معکوس می تواند از ساده ترین روش ها مانند اندازه گیری ابعادی قطعه با استفاده از خط کش و کولیس تا روش های پیچیده ای مانند اسکن سه بعدی قطعه به وسیله لیزر، انجام شود. وقتی از کاربرد پرینت سه بعدی در مهندسی معکوس نام می بریم منظور، تبدیل قطعه موجود به فایل کامپیوتری CAD و سپس، ساخت دوباره آن به وسیله پرینتر سه بعدی ، می باشد.

مهندسی معکوس
مهندسی معکوس

البته علاوه بر کاربرد های فوق کاربرد های دیگری مانند جواهر سازی، قالب سازی و ریخته گری نیز وجود دارد.

کاربرد ها و سهم بازار هر کدام به صورت درصدی در نمودار زیر نشان داده شده است.

نمودار کاربرد پرینت سه بعدی در صنایع مختلف
نمودار کاربرد پرینت سه بعدی در صنایع مختلف

برای اینکه بدانید برای سفارش یک پروژه پرینت سه بعدی چه گام هایی را باید بردارید و آشنایی با نکات مهم برای سفارش حتما مقاله سفارش پرینت سه بعدی را مطالعه کنید.

در صورت تمایل میتوانید فایل PDF این مقاله را در قسمت زیر دانلود و با ذکر منبع مورد استفاده قرار دهید.

pdfخدمات پرینت سه بعدی PDF

تهیه و تنظیم مقاله از : خدمات پرینت سه بعدی آی دیزاین

4.6/5 - (14 امتیاز)
خدمات پرینت سه بعدی و کاربردهای آن

مطالب مرتبط

یک دیدگاه در “خدمات پرینت سه بعدی و کاربردهای آن

 1. در نمودار کاربرد های پرینت سه بعدی منظورتان از ماشین آلات کسب و کار چیست؟

  در ضمن این نمودار مربوط به چه سالی بوده است؟

  با تشکر

  1. سلام
   ممنون از دیدگاه خوبتون.
   منظور از ماشین آلات کسب و کار این موارد است: تجهیزات دفتری مانند کامپیوتر ها، پرینتر های کاغذ و مودم روتر ها و همچنین تجهیزات اتوماسیون صنعتی شامل ماشین آلات CNC و روبات ها.

   این نمودار متعلق به سالهای اخیر نیست ولی کلیت داده های آن درست است. درصد کاربرد ها مربوط به سال ۲۰۱۷ به نقل از گزارش وهلر به صورت زیر است:
   – ماشین آلات کسب و کار: ۱۸٫۸%
   – هوافضا: ۱۸٫۲%
   – وسایل نقلیه موتوری: ۱۴٫۸%
   – محصولات مصرفی: ۱۲٫۸%
   – پزشکی: ۱۱٫۰%
   – آموزشی: ۸٫۱%
   – دولتی/نظامی: ۶٫۲%
   – معماری: ۳%
   – موارد دیگر: ۷٫۲%

 2. در ضمن پیشنهاد میکنم در ابتدای مقاله زیر بخش های اصلی مورد بحث به صورت تیتروار و فهرستی آورده شوند تا پیگیری مطالب راحت تر باشد. این عالیه که مطالب تکراری و شبیه به هم سایت های دیگه اینجا دیده نمیشه.
  مثل پرینت سه بعدی ارزش افزوده ایجاد کردید 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *