وسایل جانبی دستگاه شامل تجهیزاتی است که بر راحتی و سرعت کار با دستگاه و بالا بردن کیفیت عملکردی آن، افزوده و چرخه فرآیندی دستگاه را تکمیل می‌کند. وجود این تجهیزات در کنار دستگاه می‌تواند به صورت الزامی و اختیاری (optional) باشد. دستگاه تیوان R230 به همراه ۴ مورد تجهیز جانبی الزامی و ۱۰ مورد تجهیز جانبی اختیاری برای راحتی کار مشتریان ارائه شده است. این موارد توسط شرکت در اختیار مشتریان قرار می گیرد و پیشنهاد ما این است که برای راحتی کار و طول عمر ماشین SLS، این تجهیزات را به همراه دستگاه تهیه شود.

تجهیزات جانبی الزامی پرینتر سه بعدی SLS :

۱- میز تمیزکاری قطعات: پس از اتمام کار ساخت قطعات در دستگاه تیوان R230، سیلندر ساخت از دستگاه خارج شده و داخل میز تمیزکاری قطعات قرار می‌گیرد. پودر باقیمانده در سیلندر و قطعات بر روی این میز از همدیگر جدا می شوند و با مکانیزم موجود در این دستگاه، پودرهای باقیمانده الک شده و دوباره قابل استفاده در دستگاه تیوان R230 خواهند بود.
۲- ست ابزار تمیزکاری و کار با دستگاه: این ست شامل ابزار تمیزکاری قطعات مختلف دستگاه تیوان R230 برای آماده‌سازی دستگاه برای یک کار جدید می‌باشد. وسایل ایمنی و شخصی مورد نیاز برای اپراتور دستگاه نیز در این ست دیده شده است. ابزارآلات ساده مورد نیاز و همچنین کلیدهای دسترسی به قسمت‌های مختلف دستگاه و دیگر اقلام مورد نیاز نیز در این بسته موجود می‌باشد.
۳- سیستم تولید هوای فشرده: هوای فشرده مورد نیاز دستگاه تیوان R230، می‌بایست استانداردهای خاصی را دارا باشد. کیفیت هوای فشرده از جمله حساس‌ترین این موارد می‌باشد. سیستم تولید هوای فشرده طراحی شده، شامل کمپرسور اسکرو و خشک‌کن‌ها و فیلترهای لازم جهت تامین این مورد می‌باشد.
۴- سیستم خنک کاری: برخی قطعات حساس تعبیه شده در داخل دستگاه تیوان R230 نیاز مداوم به خنک‌کاری با آب، با دمای زیر ۲۰ درجه سانتیگراد دارند. تامین این آب خنک‌کار به عهده سیستم خنک‌کاری می‌باشد که با شلنگ به محل مخصوص در نظر گرفته شده بر روی دستگاه متصل می‌گردد.

تجهیزات جانبی اختیاری پرینتر سه بعدی SLS :

۱- دماسنج و رطوبت سنج محیط: دما و روطوبت محل نصب دستگاه تیوان R230 و محل نگه‌داری مواد آن می‌بایست در محدوده‌ی خاصی کنترل شود. وجود یک سنسور هر چند ساده در محیط لازم می‌باشد.
۲- دستگاه سنجش توان لیزر: سنجش توان لیزر جهت انجام کارهای دقیق قطعه‌زنی، انجام پروژه‌های پژوهشی، کالیبراسیون توان لیزر و هم‌چنین تعیین عمرکاری لیزر نصب شده بر روی دستگاه می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.
۳- سیلندر بزرگ ساخت قطعات (یک مورد به همراه دستگاه تحویل می شود): دستگاه تیوان R230 به صورت استاندارد دارای دو سیلندر ساخت بزرگ و کوچک می‌باشد. برای افزایش سرعت کار قطعه‌زنی و حذف زمان مراحل پیش‌گرم و خنک‌کاری قطعات و هم‌چنین تعویض راحت و سریع مواد درون دستگاه، تامین یک سیلندر اضافی راه‌گشا می‌باشد.
۴- سیلندر کوچک ساخت قطعات: دستگاه تیوان R230 به صورت استاندارد دارای دو سیلندر ساخت بزرگ و کوچک می‌باشد. برای افزایش سرعت کار قطعه‌زنی و حذف زمان مراحل پیش‌گرم و خنک‌کاری قطعات و هم‌چنین تعویض راحت و سریع مواد درون دستگاه، تامین یک سیلندر اضافی راه‌گشا می‌باشد.
۵- یک جفت مخزن کوچک پودر ورودی دستگاه: جهت کاهش مصرف پودر در دستگاه تیوان R230، تامین یک جفت مخزن کوچک پودر ورودی به دستگاه تیوان R230 می‌تواند کمک شایان توجهی بکند.
۶- جاروبرقی صنعتی: تمیزکاری محیط نصب دستگاه تیوان R230 و همچنین داخل دستگاه به یک جاروبرقی صنعتی خاص متناسب با پودر مصرفی نیاز دارد. جمع‌آوری پودرهای اضافی و استفاده دوباره از آن‌ها از دیگر کاربردهای این دستگاه می‌باشد.
۷- دستگاه میکسر پودر: مخلوط کردن پودر نو و بازیابی شده از داخل دستگاه تیوان R230، وظیفه میکسر پودر می‌باشد.
۸- کابین سند بلاست: تمیزکاری نهایی و افزایش صافی سطح قطعات تولیدی به روش SLS در کابین سند بلاست صورت می‌گیرد.
۹- ست مخازن مخصوص نگهداری پودر: ظروف نگه‌داری پودرهای مصرفی در دستگاه تیوان R230 می‌بایست مشخصات خاصی از جمله فلزی بودن، سهولت جابجایی، آب بند بودن نسبت به محیط و … را دارا باشند. ست مخازن آماده شده جهت جداسازی انواع مختلف پودر از یکدیگر، هم‌چنین افزایش سرعت کار، جلوگیری از تخریب مواد و در نهایت تمیزی محل نصب دستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرند.
۱۰- الک استیل استاندارد: جهت جداسازی ذرات درشت پودر پس از بازیابی و همچنین جداسازی مواد زائد وارد شده در پودر مصرفی، الک استیل استاندارد کاربرد دارد.