انواع پرینتر های سه بعدی

امروزه برای بسیاری از خوانندگان فناوری پرینت سه بعدی شناخته شده است. اما هنوز بسیاری از مردم با فناوری های مختلف پرینت سه بعدی آشنا نیستند. مانند پرینتر های دو بعدی کاغذ که فناوری های مختلفی مانند پرینتر های جوهر افشان و لیزری برای آنها وجود دارد، پرینتر های سه بعدی نیز دارای فناوری های بسیار متفاوتی می باشند که تعداد آنها هر روز در حال افزایش است. این روش های مختلف از حیث تکنیک به هم افزودن مواد و از نوع به کار گیری مواد مختلف دارای تفاوت می باشند. اما همه این روش ها را می توان در یک دسته بندی منطقی قرارداد تا مردم بتوانند آنها را بهتر بشناسند و در برخورد اول با روش های گوناگون دچار سر درگمی نشوند. در این مقاله قصد ما این است که دسته بندی روش های مختلف پرینت سه بعدی را به مخاطبان معرفی کنیم.

در کتاب روش های تولید گروور (کتاب مرجع در مهندسی ساخت و تولید) گفته شده است که در حال حاضر حدود ۲۵ تکنیک برای پرینت سه بعدی وجود دارد. این گفته مربوط به سال ۲۰۰۷ است و شاید بتوان گفت امروزه بیش از ۱۰۰ پتنت در رابطه با روش های تولید پرینت سه بعدی به ثبت رسیده است. از میان این تکنیک ها تعداد کمتری به صورت تجاری درآمده اند و حدود ۱۰ مورد از آن ها در بازار و صنعت قطعه سازی و نمونه سازی به صورت رایج وجود دارند. در این میان اصول دسته بندی و نام گذاری روش های پرینت سه بعدی از اهمیت ویژه ای برخوردار است که در ادامه به آن می پردازیم.

پرینت سه بعدی | ارائه یک دسته بندی کامل و جامع

قبل از هر توضیحی در مورد روش های پرینت سه بعدی لازم است تا در مورد دسته بندی و نام گذاری روش های پرینت سه بعدی صحبت به میان آوریم. عناوین مختلفی در شرکت ها و مراکز تحقیقاتی مختلف برای روش های پرینت سه بعدی به وجود آمده اند که هر کدام از آنها نشانگر روش خاصی برای پرینت قطعات هستند. گاهی اوقات این روش ها یکسان هستند ولی در شرکت ها و یا مناطق جغرافیایی مختلف نام های مختلفی به آنها داده شده است. ممکن است اسامی روش پرینت سه بعدی لیزری یا پرینت سه بعدی پودری یا پرینت سه بعدی SLS به گوش شما خورده باشد درحالی که ممکن است هر سه عنوان به یک روش پرینت سه بعدی اشاره کند. تا سال ۲۰۱۵ فقدان یک نظم برای نامگذاری یا ترمینولوژی در فناوری پرینت سه بعدی احساس می شد. استاندارد ISO/ASTM 52900 در سال ۲۰۱۵ توسط جمعی از دانشمندان و صاحب نظران این رشته شکل گرفت تا به نام گذاری روش ها و تقسیم بندی آنها در پرینت سه بعدی نظم دهی کند. این استاندارد کلیه فناوری های پرینت سه بعدی را در ۷ دسته تقسیم بندی کرده است و نامگذاری استانداردی را به زبان انگلیسی برای آن ها انجام داده است. دسته بندی روش های پرینت سه بعدی بر اساس این استاندارد را می توان در جدول زیر مشاهده کرد.

 

جدول دسته بندی روش های مختلف پرینت سه بعدی مطابق با استاندارد ISO/ASTM 52900

تکنیک پرینت سه بعدیتوضیحفناوری هامواد قابل پرینت
اکستروژن مواد

 

Material Extrusion

تکنیک پرینت سه بعدی اکستروژن مواد

روش پرینت سه بعدی که در آن مواد به صورت انتخابی (Selective) از سر یک نازل یا اریفیس خارج شده و بر روی هم اضافه می شوند. عموما در این روش ها مواد با استفاده از مکانیزم CNC بر روی یکدیگر نشانده می شود.روش ساخت با فیلامنت گداخته (FFF[1]) که بیشتر با نام FDM[2] (روش مدلسازی ته نشینی گداخته) شناخته می شودفیلامنت پلیمر های ترموپلاستیک و مواد شبه لاستیک مانند TPU و مواد فلزی به صورت غیر مستقیم (فناوری شرکت Desktop Metal)
پلیمریزاسیون مخزنی

 

Vat Polymerization

تکنیک پرینت سه بعدی پلیمریزاسیون مخزنی

روش پرینت سه بعدی است که در آن رزینی که داخل یک مخزن قرار دارد به صورت انتخابی به وسیله پلیمریزاسون نوری سفت می شود. عمدتا این در طول موج فرابنفش قرار دارد.لیتوگرافی سه بعدی (SLA[3]) و فرآوری مستقیم نور (DLP[4])رزین های ترموست
گداخت بستر پودر

 

Powder Bed Fusion

تکنیک پرینت سه بعدی گداخت بستر پودر

در این روش پرینت سه بعدی انرژی حرارتی (عمدتا به صورت نور لیزر یا باریکه الکترون) به صورت انتخابی (Selective) بر روی بستر پودر کانونی می شود تا به ذوب یا جوش ذرات پودر منتهی شود.تفجوشی انتخابی با لیزر (SLS[5])، تفجوشی مستقیم فلزات با لیزر (DMLS[6])، ذوب انتخابی با لیزر (SLM[7])، ذوب با باریکه الکترون (EBM[8]) و فناوری FusionJet شرکت HPپودر پلیمر های ترموپلاستیک منجمله TPU شبه لاستیک، پودر فلزات، کامپوزیت پودر های فلزات و پلیمر ها سرامیک ها، ماسه ریخته گری
پاشش مواد

 

Material Jetting

تکنیک پرینت سه بعدی پاشش مواد

روش پرینت سه بعدی که در آن قطرات مواد (به صورت رزین نوری یا مذاب ترموپلاستیک) به صورت انتخاب (Selective) بر روی یک سکوی ساخت پاشیده می شود.فناوری PolyJet یا MJM[9] و فناوری DDM[10] یا DOD[11]رزین های ترموست و ترموپلاستیک مومی شکل
پاشش چسب

 

Binder Jetting

تکنیک پرینت سه بعدی پاشش چسب

روشی از پرینت سه بعدی است که در آن یک عامل چسبناک مایع به صورت انتخابی بر روی قسمت های مشخصی از سطح پودر پاشیده شده و ذرات پودر را به یکدیگر می چسباند.روش Binder Jet یا همان پرینت سه بعدیپودر سرامیکی به همراه چسب، پودر فلزات به همراه چسب، پودر کچ و باکالیت همراه چسب و ماسه ریخته گری
انرژی نشانی مستقیم

 

Direct Energy Deposition

تکنیک پرینت سه بعدی انرژی نشانی مستقیم

روش پرینت سه بعدی که در آن از انرژی حرارتی کانونی شده برای جوش دادن مواد استفاده می شود. مواد در این روش خود در حال پاشش بر روی سطح می باشد.فناوری LENS[12]، فناوری پاشش فلزات مستقیم DMD[13] و فناوری رسوب گذاری فلزات بر مبنای لیزر (LBMD[14]) پودر فلزات و فیلامنت های فلزی (الکترود جوش)
ورقه گذاری

 

Sheet Lamination

تکنیک پرینت سه بعدی ورقه گذاری
ورقه گذاری

 روش پرینت سه بعدی که در آن ورق های از ماده بر روی همدیگر قرار گرفته و به هم میچسبند و اطراف قطعات بریده می شوند تا قطعه نهایی را شکل دهند  فناوری ساخت ورقه ورقه قطعات (LOM[15]) و فناوری ساخت افزایشی فراصوت (UAM[16])  ورق فلزات، ورق پلیمر ها، ورق کاغذ

 MultiJet ModelingMJM۹ Fused Filament Fabrication FFF۱
 Droplet Deposition ManufacturingDDM۱۰ Fused Deposition ModelingFDM۲
 Droplet On DemandDOD۱۱ Stereo Lithography ApparatusSLA۳
Laser Engineering Net ShapingLENS۱۲ Direct Light ProcessingDLP۴
 Direct Metal DepositionDMD۱۳ Selective Laser SinteringSLS۵
 Laser Based Metal DepositionLBMD۱۴ Direct Metal Laser Sintering DMLS۶
 Laminated Object ManufacturingLOM۱۵ Selective Laser Melting SLM۷
 Ultrasonic Additive ManufacturingUAM۱۶ Electron Beam MeltingEBM۸

با مشاهده فیلم زیر می توانید با انواع روش های پرینت سه بعدی آشنا شوید و برای اطلاعات بیشتر حتما به مقاله پرینتر سه بعدی و انواع روش های پرینت سه بعدی مراجعه کنید.

منبع:

The 3D Printing Handbook:Technologies, design and applications, Ben Redwood,‎ Filemon Schöffer,‎ Brian Garret ,Nov14 ,2017

برای اینکه بدانید برای سفارش یک پروژه پرینت سه بعدی چه گام هایی را باید بردارید و آشنایی با نکات مهم برای سفارش حتما مقاله سفارش پرینت سه بعدی را مطالعه کنید.

در صورت تمایل میتوانید فایل PDF این مقاله را در قسمت زیر دانلود و با ذکر منبع مورد استفاده قرار دهید.

pdf

PDF روش های پرینت سه بعدی

تهیه و تنظیم مقاله از : خدمات پرینت سه بعدی آی دیزاین

4.4/5 - (5 امتیاز)
پرینت سه بعدی چیست؟ | دسته بندی کامل و جامع انواع روش ها
| سوالات متداول

چه انواعی از پرینتر سه بعدی وجود دارد؟

پرینتر سه بعدی انواع بسیار متنوعی دارد و بیش از 50 تکنولوژی تجاری برای پرینتر های سه بعدی وجود دارد. مهمترین فناوری های پرینت سه بعدی، SLS و SLA و FDM و PolyJet و BinderJet و SLM هستند. این نامگذاری ها به صورت تاریخی شکل گرفته اند تا در سال 2008 نامگذاری استانداری روش های پرینت سه بعدی را به 7 دسته تقسیم بندی کرده و برای هر روش نامگذاری کرده است.

چه انواعی از مواد اولیه در پرینتر های سه بعدی قابل استفاده هستند؟

پرینتر سه بعدی برای هر تقریبا همه نوع متریال وجود دارد. از پلیمر ها و سرامیک ها تا فلزات و حتی سرامیک ها و مواد ارگانیک با پرینتر های سه بعدی قابل تولید هستند. اما هر نوع متریال نیاز به یک پرینتر مخصوص دارد مثلا با پرینتر سه بعدی که مواد فلزی را فرآوری می کند نمی توان مواد پلیمری را پرینت گرفت و برعکس. مثلا پرینتر سه بعدی FDM از رشته (فیلامنت) های پلاستیکی برای تولید قطعات استفاده می کند در حالیکه پرینتر سه بعدی SLS از پودر پلیمر و سرامیک برای ساخت قطعات استفاده می کند.

کدام فناوری پرینت سه بعدی بهتر است؟

فناوری های پرینت سه بعدی مانند ابزار های مختلف هستند و نمی توان گفت کدام یک بهتر از بقیه هست. هر کدام مزیتی و عیبی دارد. مثلا پرینتر سه بعدی SLS قابلیت تولید قطعات مستحکم و مقاوم به سایش و ضربه و حرارت را دارد ولی قطعات آن گرانقیمت تر از روش FDM تمام می شوند. روش FDM قابلیت تولید قطعات با ساختار داخلی لانه زنبوری را دارد که باعث کاهش مصرف متریال شده و قیمت تمام شده قطعه کمتر می باشد. روش SLA قابلیت تولید قطعات دقیق و با صافی سطح بالا را دارد ولی قطعات تولید شده به این روش شکننده بوده و قابل استفاده به عنوان محصول نهایی نیستند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *