تکنولوژی پرینت سه بعدی چیست؟

پرینت ۳ بعدی یا ساخت افزایشی به فرآیند تولید قطعات سه بعدی از فایل دیجیتالی آن گفته می شود. این تکنولوژی به این علت که طراحی از طریق کامپیوتر و پرینتر سه بعدی به طور مستقیم منجر به تولید قطعه فیزیکی می شود، مهم می باشد. فرآیند تولید افزایشی یک شی، با قرار دادن لایه های متوالی از مواد اولیه ایجاد می شود و این روند تا تکمیل قطعه ادامه می یابد. هر یک از این لایه ها را می توان به عنوان یک مقطع افقی نازک برش از قطعه نهایی مشاهده کرد. ساخت افزایشی مخالف ساخت کاهشی که در آن با برداشتن یا ایجاد حفره قطعه نهایی شکل می گیرد، می باشد. در نتیجه ساخت افزایشی به شما این امکان را می دهد تا برای ارائه خدمات پرینتر ۳ بعدی اشکال پیچیده تر و با استفاده از مواد کمتر و زمان ساخت کمتر نسبت به روش های تولید سنتی ایجاد کنید. همانطور که می دانیم در تولید سنتی فرآیند تولید قطعه نیاز به طی کردن مراحل مختلفی دارد. یکی از دیگر مزایای پرینت سه بعدی تک مرحله ای بودن فرآیند تولید می باشد. در ادامه به طور کامل تکنولوژی پرینت ۳ بعدی را توضیح خواهیم داد.

پرینت ۳ بعدی چیست؟

فرایند پرینت ۳ بعدی با ایجاد یک فایل دیجیتالی توسط نرم افزارهای طراحی کامپیوتری مانند autocad، solidworks و … یا اسکن سه بعدی یک قطعه آغاز می شود. پس از تکمیل طراحی، فایل ایجاد شده را به منظور قابلیت خوانا بودن برای نرم افزارهای اسلایسر به فرمت STL تبدیل می کنند. پس از آن فایل STL باید توسط نرم افزارهای اسلایسر به صدها و یا هزاران لایه های دو بعدی تقسیم شود. برخی از این نرم افزارها برای اسلایس کردن عبارتند از: cura، mankati، Slic3r و … یک پرینتر سه بعدی با تشکیل این لایه های دو بعدی بر روی یکدیگر قطعه سه بعدی را تولید می کند. تمامی فایل های طراحی شده بدون در نظر گرفتن نوع تکنولوژی پرینت ۳ بعدی باید قبل از پرینت به لایه های دوبعدی تقسیم شوند. ضخامت این لایه ها توسط کاربر و براساس نوع تکنولوژی پرینت سه بعدی، مواد مورد استفاده و زمان بندی پروژه تعیین می شود. ضخامت لایه کمتر به زمان بیشتری برای پرینت نیاز داشته اما سطح بیرونی قطعه یکنواخت تر می شود.

دستبند پرینت سه بعدی

اکثر فرآیندهای پرینت ۳ بعدی نیاز به ساختارهایی جهت پشتیبانی قطعه دارند. این ساختارها که با تراکم کمتری پرینت شده و قابل کندن یا حل شدن می باشند، به عنوان داربست برای جلوگیری از ریزش لایه هایی که زیر آنها لایه دیگری قرار نگرفته ساخته می شوند.  سازه های پشتیبانی پس از اتمام ساخت مدل حذف می شوند.

ساپورت ها در پرینت سه بعدی

برخی از کاربرد های این تکنولوژی مدل های معماری و ماکت ها، پزشکی، دندانپزشکی، مد، نمونه سازی سریع و … می باشد.

انواع پرینتر سه بعدی

پرینترهای سه بعدی براساس نوع تکنولوژی به کار رفته در آن ها برای تولید قطعه به انواع مختلفی تقسیم می شوند. با توجه به پیشرفت روزافزون و سریع این تکنولوژی، فرآیندهای تولیدی جدیدی در حال اضافه شدن می باشند. در زیر نام برخی از انواع این تکنولوژی به اختصار بیان شده است.

۱-    Setereo Lithography Aparatus (SLA)

۲-   Digital Light Processing (DLP)

۳-    Fused deposition modeling (FDM)

۴-   Selective Laser Sintering (SLS)

۵-   Selective laser melting (SLM)

۶-   Electronic Beam Melting (EBM)

۷-   Laminated object manufacturing (LOM)

با مشاهده فیلم زیر می توانید مفهوم پرینت سه بعدی را بهتر درک کنید.

برای اینکه بدانید برای سفارش یک پروژه پرینت سه بعدی چه گام هایی را باید بردارید و آشنایی با نکات مهم برای سفارش حتما مقاله سفارش پرینت سه بعدی را مطالعه کنید.

منبع: https://3dprinting.com/

در صورت تمایل میتوانید فایل PDF این مقاله را در قسمت زیر دانلود و با ذکر منبع مورد استفاده قرار دهید.

pdf

پرینت ۳ بعدی pdf

تهیه و تنظیم از: پرینتر سه بعدی آیدیزاین

4/5 - (4 امتیاز)
پرینت ۳ بعدی چیست؟ | تعریف جامع و کامل پرینت ۳ بعدی
| سوالات متداول

پرینت سه بعدی چیست؟

پرینت سه بعدی یک شاخه از روش های ساخت و تولید است. این نام، یک عنوان عمومی برای ساخت افزایشی است. روش ساخت افزایشی در کنار ساخت کاهشی و ساخت جابجایی قرار می گیرد. در ساخت کاهشی، مانند ماشینکاری، با برداشتن ماده از یک بلوک به هندسه قطعه نزدیک می شویم، در روش های جابجایی مانند قالب گیری با تغییر شکل و جابجا کردن مواد به شکل نهایی قطعه می رسیم، در حالیکه در ساخت افزایشی (پرینت سه بعدی) مواد به یکدیگر افزوده می شوند تا قطعه شکل بگیرد.

تفاوت پرینت سه بعدی با ساخت افزایشی، ساخت دیجیتال، ساخت لایه لایه یا ساخت سریع؛ در چیست؟

پرینت سه بعدی، ساخت افزایشی، ساخت لایه لایه و ساخت سریع کلماتی تقریبا مترادف هستند. پرینت سه بعدی عنوان عمومی برای عبارت ساخت افزایشی است و تقریبا مترادف هستند، ساخت افزایشی بیشتر در مجامع علمی و تخصصی به کاربرده می شود. ساخت دیجیتال، مفهومی جامع تر از پرینت سه بعدی است و به دیجیتال شدن کل فرآیند ساخت و تولید اشاره دارد، صاحب نظران معتقدند، فناوری پرینت سه بعدی بستر لازم برای شکل گیری ساخت دیجیتال را فراهم کرده است. ساخت لایه لایه، اشاره به لایه لایه ساخته شدن قطعات در پرینت سه بعدی دارد و ساخت سریع، یا نمونه سازی سریع عنوان قدیمی تر برای فناوری های پرینت سه بعدی بوده است.

آیا پرینت سه بعدی فقط مخصوص نمونه سازی است یا می توان قطعات کاربردی را با این روش تولید کرد؟

بله، امروزه پرینت سه بعدی بیشتر از نمونه سازی برای تولید قطعات کاربردی نهایی استفاده می شود. بعضی از روش های پرینت سه بعدی و متریال ها برای ساخت قطعات نهایی مناسب می باشند.

آیا پرینت سه بعدی دارای روش های مختلفی است؟

بله، ده ها تکنیک مختلف برای پرینت سه بعدی وجود دارد که حدود 10 روش بیشتر در بازار وجود دارند. در خدمات پرینت سه بعدی آیدیزاین 4 تکنولوژی پرینت سه بعدی برای ساخت قطعات در دسترس است.

مطالب مرتبط

یک دیدگاه در “پرینت ۳ بعدی چیست؟ | تعریف جامع و کامل پرینت ۳ بعدی

  1. سایت شما واقعا خیلی خوبه. مقالاتتون علمی و کاربردی هستن. من از چند تا مقاله تون برای یه ارائه کلاسیم میخوام استفاده کنم. پرینت سه بعدی چیست و انواع و روش های پرینت سه بعدی در بقیه مقاله ها هم بود. خیلی استفاده بردم. و علاقه مند هستم . امیدوارم این رویه مقاله های علمیتون رو ادامه بدید.
    متشکرم.

  2. واو واقعا شگفت انگیزه ممنون بابن این اطلات و فایل pdf. واقعا اطلاعاتتون مفید بودن

  3. پس آیا آینده ی قالب سازی تزریق پلاستیک برفنا خواهد رفت؟

    1. به نظر نمیرسه فناوری های ساخت و تولید سنتی مثل قالب تزریق پلاستیک و ریخته گری و سایر روش ها از بین بروند، بلکه منظور این است که فناوری پرینت سه بعدی بسیار رشد خواهد کرد و در همه عرصه های صنعت به کار گرفته خواهد شد. و چه بسا بازار مصرف سایر روش های تولید را کمتر کند یا کل ساخت و تولید را متحول کند. در حقیقت به این تحول در ساخت و تولید اصطلاحا تحول دیجیتال یا انقلاب چهارم صنعتی نیز گفته می شود که پایه مهمی از آن فناوری پرینت سه بعدی یا ساخت افزایشی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.