کاربردهای فناوری تزریق پلاستیک

تکنولوژی تزریق پلاستیک یکی از محبوب ترین روش های ساخت قطعات پلاستیکی است، بنابراین جای تعجب نیست که ارزش بازار جهانی این پلاستیک های تزریق پلاستیک شده حدود ۲۶۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ تخمین زده شده است و رشد آن نیز در آینده قابل توجه خواهد بود. فناوری تزریق پلاستیک در صنایع مختلفی از جمله هوا فضا، تجهیزات پزشکی و خودروسازی که پیچیده ترین قطعات با دقت بسیار بالا با استفاده از تکنیک های پیشرفته ای مانندovermolding  و قالب گیری اینسرتی ساخته می شوند، مورد استفاده قرار می گیرد. هنگامی که طیف گسترده ای از مزایای تزریق پلاستیک را در نظر بگیرید، متوجه می شوید که چرا میلیون ها شرکت در برخی از سختگیرترین صنایع در جهان از آن برای تحقق بخشیدن به طرح های خود استفاده می کنند.

تزریق پلاستیک چیست؟

تزریق پلاستیک فرآیند استفاده از پلاستیک برای تولید طیف گسترده ای از قطعات است. اگرچه این فرآیند در اوایل قرن نوزدهم اختراع شده است، اما همچنان یکی از بهترین روش های تولید قطعات پیچیده در عین کنترل هزینه ها است. دستگاه تزریق پلاستیک از قالب های سفارشی سازی شده ای استفاده می کند و آن را با توجه به مشخصات قطعه پر کرده و نسخه های مشابهی از قطعه را ایجاد می کند که می تواند به روش های مختلف سفارشی شود.

علاوه بر این، تزریق پلاستیک یک فرآیند  چندکاربردی است که امکان استفاده از طیف گسترده ای از مواد مختلف و عملیات پس پردازش را فراهم می کند، این ویژگی فرایند تزریق پلاستیک را به گزینه ای محبوب برای صنایع بی شماری با اهداف و نیازهای کاملا متفاوت تبدیل کرده است. انعطاف پذیری ارائه شده توسط فناوری تزریق پلاستیک، امکان استفاده از این فرایند برای تولید قطعات در صنعت هوا فضا، پزشکی و خودروسازی را فراهم می کند.

چه بخواهید تعداد کمی قطعه برای آزمایش تولید کنید، و چه نیاز به یک روش مطمئن برای تولید یک قطعه در مقیاس بالا داشته باشید، فناوری تزریق پلاستیک می تواند یک گزینه قابل قبول باشد. فرایند منحصر به فرد ساخت قطعات با دستگاه قالب گیری تزریقی به شما امکان تولید قطعات پیچیده ای با جزئیات زیاد را  می دهد. توانایی تولید تعداد زیادی از یک قطعه با هزینه مقرون به صرفه نیز تزریق پلاستیک را به گزینه ای مناسب برای تولید کالاهای مختلف تبدیل کرده است. به احتمال زیاد تعداد زیادی از وسایل خانه شما با استفاده از فناوری تزریق پلاستیک تولید شده اند.

قالب تزریق پلاستیک چگونه کار می کند؟

اگرچه فرآیند تزریق پلاستیک پیچیده است، اما می توان آن را به چند مرحله اساسی تقسیم کرد که به درک چگونگی عملکرد و علت کارآمد بودن آن کمک می کند.

دستگاه تزریق پلاستیک از سه جزء اصلی تشکیل شده است که عبارتند از: قیف تغذیه، ماردون و سیلندر گرم شده. این دستگاه با دریافت و تغییر  پودر یا گرانول پلاستیک جهت شکل دادن به قطعه طبق نیازها و ابعاد، کار می کند.

هنگامی که قیف تغذیه گرانول های پلاستیکی را دریافت می کند، از اصطکاک پیچ و هیتر هایی که بیرون سیلندر نصب شده اند برای ایجاد گرما استفاده می کند. هنگامی که پلاستیک به دمای مناسب رسید، به داخل حفره قالب تزریق می شود و در نهایت خنک شده و مطابق با طرح قالب شکل می گیرد.

در صورت لزوم، می توان از تکنیک های پیشرفته تزریق پلاستیک مانند تزریق مکرر (repeated injection ) برای تولید قطعه با چند ماده مختلف استفاده کرد. همچنین می توان از اینسرت قالب برای افزودن قطعات پلاستیکی به قطعات موجود از قبل ساخته شده از مواد دیگر (مثلا اینسرت فلز داخل پلاستیک) استفاده کرد.

اصول اساسی پشت فرآیند تزریق ممکن است ساده به نظر برسد، اما در حقیقت این فناوری یک فرایند بسیار پیچیده است که به تجهیزات و تخصص مناسب نیاز دارد. با این حال، اگر این فرایند به درستی اجرا شود، می تواند به طور مداوم حتی برای چالش برانگیزترین پروژه های تولیدی نیز نتایج عالی ایجاد کند.

قالب تزریق پلاستیک چگونه کار می کند؟
قالب تزریق پلاستیک چگونه کار می کند؟

جنبه های مثبت و منفی تکنیک تزریق پلاستیک

با وجود این امر که تکنولوژی تزریق پلاستیک یکی از مؤثرترین تکنیک های ساخت و دارای مزایای زیادی است، مواردی وجود دارد که باید قبل از تصمیم گیری در مورد استفاده از این روش مورد بررسی قرار گیرند. تزریق پلاستیک نیز مانند هر روش دیگری مزایا و معایبی دارد که می تواند در شرایط مختلف اعمال شود و فقط با درک آنها می توانید تصمیم آگاهانه بگیرید. با توجه به این نکته، در ادامه برخی از مهم ترین جنبه های مثبت و منفی فناوری تزریق پلاستیک آورده شده است.

جنبه های مثبت فناوری تزریق پلاستیک

ابتدا نکات مثبت در مورد تولید با دستگاه قالب گیری تزریقی را مرور می کنیم.

 • دقت بالا

در روش تزریق پلاستیک، نحوه تزریق مواد و شکل گیری توسط قالب امکان به حداقل رساندن تعداد نقص ها را فراهم می کند. این نوع دقت تقریباً در همه صنایع به ویژه در صنایعی که به دقت بسیار بالا نیاز دارند مهم است، به همین دلیل تزریق پلاستیک در صنایع بسیار پرطرفدار مانند هوا فضا و خودروسازی محبوب است.

 • جزئیات پیچیده

همانطور که قبلاً ذکر شد، تزریق پلاستیک شرکت ها را قادر می سازد حتی پیچیده ترین طرح های قالب را تولید و کوچکترین جزئیات را به آسانی اجرا کنند. شما می توانید جزئیات متعددی را به طرح قالب خود اضافه کنید و مطمئن باشید که هر یک از آنها توسط قالب به واقعیت تبدیل می شوند.

 • دوام

برخلاف اکثر دیگر روش های تولید قطعات پلاستیکی، تزریق پلاستیک امکانات پیشرفته ای را از نظر دوام و قابلیت اطمینان ارائه می دهد. به عنوان مثال، شما می توانید مواد پرکننده (فیلر) را در قالب های تزریقی تولید شده اضافه کنید، که می تواند به کاهش چگالی مواد پلاستیکی و افزایش استحکام هر قطعه کمک کند.

 • اتوماسیون

یکی از دلایل اصلی اینکه تزریق پلاستیک نتایج ثابتی ایجاد می کند این است که بسیاری از مراحل تولید می توانند به صورت خودکار انجام شوند. این به این معناست که شما نه تنها می توانید احتمال خطای انسانی را به حداقل برسانید بلکه این دستگاه قطعات را با سرعت ثابت و نرخ تولید بالا تولید می کند.

 • مقرون به صرفه

تزریق پلاستیک در بیشتر موارد یکی از مقرون به صرفه ترین روش ها برای تولید قطعات است. حتی اگر اساس پروژه شما به پیچیدگی طرح ها و مواد مورد استفاده بستگی داشته باشد، هنگام مقایسه این روش با سایر روش های ساخت معمولاً متوجه خواهید شد که با توجه به بودجه ای که می توانید اختصاص دهید، تزریق پلاستیک تعداد قطعات بیشتری تولید می کند.

 • امکان استفاده از طیف گسترده ای از مواد

یکی از برتری های تکنولوژی تزریق لاستیک، قابلیت سفارشی سازی مواد و عملیات پس پردازش متناسب با هر نوع نیاز است. شما می توانید پلاستیک، لاستیک ترموپلاستیک، پلاستیک های مقاوم در برابر مواد شیمیایی، مواد قابل تجزیه بیولوژیکی و بسیاری موارد دیگر را انتخاب کنید. بنابراین فقط باید ویژگی های که از قطعه انتظار دارید را  بررسی کنید. شما می توانید تقریباً هر رنگی که قابل تصور باشد را انتخاب کنید. همچنین می توانید از بین طیف گسترده ای از عملیات پس پردازش چه برای زیبایی و چه برای اهداف کاربردی، انتخاب کنید.

 • سازگار با محیط زیست

در جهان امروز که توجه به محیط زیست بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد، تزریق پلاستیک یک روش تولید مناسب محسوب می شود زیرا تقریباً هیچ زباله ای تولید نمی کند. هر مقدار ماده ای که در قالب استفاده نشده باشد می تواند در پروژه های آینده مورد استفاده قرار گیرد.

جنبه های منفی فناوری تزریق پلاستیک

اکنون که علل رضایتبخشی تزریق پلاستیک بررسی شد، بیایید برخی از کاستی های این روش را بررسی کنیم تا تصویری کاملاً دقیق تر به شما ارائه دهیم.

 • هزینه اولیه بالا

همانطور که قبلاً اشاره کردیم تزریق پلاستیک می تواند یک روش بسیار مقرون به صرفه باشد، به ویژه اگر برای تولید در مقیاس بالا مورد استفاده قرار گیرد. با این وجود، قبل از  شروع عملیات ساخت باید خود قالب را طراحی و ایجاد کنید که اجرای صحیح آن می تواند به زمان و نیروی انسانی زیادی نیاز داشته باشد. اگرچه این فرآیند می تواند پیچیده باشد، اما پس از اتمام این مرحله، می توانید از این قالب برای تولید سریع هزاران قطعه استفاده کنید.

 • مدت زمان زیاد قبل از بهره برداری

با توجه به این واقعیت که ابتدا قالب باید طراحی و تولید شود، قابل درک است که این فرآیند طول بکشد و بسته به میزان پیچیده بودن پروژه شما ممکن است گاهی ماه ها طول بکشد. اما اگرچه فرایند توسعه قالب ممکن است زمان بر باشد، اما پس از اتمام این فرایند، روند کار بسیار سریع و قابل اعتماد خواهد بود. اگر بدانید چه انتظاراتی دارید و تجربه قبلی در زمینه تزریق پلاستیک داشته باشید، می توانید این زمان را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.

 • محدودیت های اندازه

اگرچه یک دستگاه تزریق پلاستیک می تواند قطعات نسبتاً بزرگی تا حدود ۹۸۳ سانتیمتر مکعب تولید کند، اما اگر به قطعه ای بزرگتر نیاز دارید ممکن است مجبور باشید روش ساخت دیگری را انتخاب کنید.

کاربردهای تزریق پلاستیک

دقت و مقرون به صرفه بودن دو مورد از مهمترین ملاحظاتی است که اکثر شرکت ها در هنگام تولید قطعات پلاستیکی به دنبال آن هستند. به همین دلیل جای تعجب نیست که فرایندی مانند تزریق پلاستیک بسیار محبوب شده است و از آن هم برای اجرای کارهای کوچک و هم برای تولید قطعات در مقیاس بزرگ با تلرانس بسته استفاده می شود. پیش از این در مورد برخی از صنایع پیشرفته ای که از فناوری تزریق پلاستیک بهره می برند صحبت کرده ایم، اما بیایید چند مورد از دیگر کاربردهای رایج این تکنولوژی را جهت آشنایی با انواع آیتم های قابل تولید، مورد بررسی قرار دهیم.

 • صنایع غذایی

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، تکنولوژی تزریق پلاستیک امکان تولید قطعات با طیف گسترده ای از مواد را برای شرکت ها فراهم می سازد. این موضوع در صنایعی مانند مواد غذایی و آشامیدنی از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا لازم است طیف گسترده ای از مقررات مربوط به ایمنی ظروف غذایی رعایت شوند. فناوری تزریق پلاستیک می توانید از پلاستیک های فاقد BPA و غیر سمی استفاده کند که نه تنها برای تماس با مواد غذا بی خطر هستند بلکه در برابر تغییرات دمایی مقاوم هستند. این موضوع همراه با هزینه نسبتاً کم تولید، تزریق پلاستیک را به گزینه ای ایده آل برای تولید قطعاتی مانند ظروف مواد غذایی، در بطری های نوشیدنی، اجزای فیلتر کننده و موارد دیگر تبدیل کرده است.

 • قطعات ساختمانی

یکی از دیگر صنایعی که از فناوری تزریق پلاستیک استفاده می کند صنعت ساختمان و ساز است که در آن قطعات پلاستیکی سفارشی و پیچیده، نقش اساسی در فرایند ساخت خانه ها و سازه ها ایفا می کنند. اغلب این قطعات باید از نظر کیفیت و تناسب الزامات مشخصی را براورده سازند.

به عنوان مثال در هنگام تولید قطعات پلاستیکی برای پنجره ها و درها، قطعات باید نه تنها عالی باشند بلکه از دوام و کیفیت بالا برای تحمل عوامل محیطی نیز برخوردار باشند. امروزه، از تزریق پلاستیک حتی برای تولید قطعاتی جهت جایگزینی اجزای فلزی با عملکردی عالی و  قیمت بسیار مقرون به صرفه تر استفاده می شود.

 • تجهیرات پزشکی

فناوری تزریق پلاستیک شرکت های تجهیزات پزشکی را قادر ساخت ابزار و قطعات ضروری را با قیمت ارزان تولید کنند که این امر به دسترسی بیشتر به مراقبت های بهداشتی در سراسر دنیا کمک می کند. بسیاری از تجهیزات پزشکی مانند پمپ های قلب، مانیتورهای مختلف، و همچنین طیف وسیعی از ابزار های پزشکی همه به دقت تزریق پلاستیک بستگی دارند، این موضوع فناوری تزریق پلاستیک را به گزینه ای غیر قابل جایگزین در حوزه پزشکی تبدیل کرده است.

کاربردهای تزریق پلاستیک
کاربردهای تزریق پلاستیک

نحوه انتخاب خدمات تزریق پلاستیک

با وجود این امر که تزریق پلاستیک می تواند برای طیف گسترده ای از صنایع مفید باشد، شما باید یک ارائه دهنده خدمات معتبر و باتجربه را انتخاب کنید که بتواند ایده های شما را تحقق بخشد و آن را به واقعیت تبدیل کند. اما برخی از مواردی که باید به دنبال آن باشید چیست؟

اول از همه این که شرکتی که برای این کار انتخاب می کنید باید تجربه لازم در مواجهه با طیف وسیعی از پروژه های تزریق پلاستیک را داشته باشد. همانطور که در مقاله تزریق پلاستیک چیست؟ صحبت شد، فرایند طراحی و توسعه قالب می تواند چالش برانگیز باشد، بنابراین شما به متخصصان باتجربه ای نیاز دارید که بتوانند به شما در برخورد با هر مانعی کمک کنند.

علاوه بر این، ارائه دهنده خدمات باید به پیشرفته ترین دستگاه های تزریق پلاستیک مجهز باشد زیرا این امر در تعیین دقیق قطعات، سرعت تولید آنها و مدت زمان لازم برای شروع فرایند ساخت نقشی اساسی دارد.

هنگامی که شما نیاز به افزایش تولید دارید، نباید به دنبال یک ارائه دهنده خدمات جدید باشید فقط به این دلیل که شرکت در انجام کارهای بزرگتر ناتوان است. بنابراین شما باید به دنبال یک شرکت ارائه دهنده خدمات تزریق پلاستیک حرفه ای باشید که بتواند پروژه های بزرگ را مدیریت کند.

منبع: /https://www.3erp.com

در صورت تمایل میتوانید فایل PDF این مقاله را در قسمت زیر دانلود و با ذکر منبع مورد استفاده قرار دهید.

کاربردهای فناوری تزریق پلاستیک

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *