نمونه سازی سریع با استفاده از فناوری پرینت سه بعدی

یکی از آخرین تحقیقات نشان داده است که گسترده ترین کاربرد تکنولوژی پرینت سه بعدی نمونه سازی است و استفاده از این فناوری برای تولید انبوده به آرامی در حال تغییر می باشد. نمونه سازی سریع مجموعه ای از تکنیک ها برای تولید سریع یک مدل مقیاسی از یک قطعه فیزیکی است. استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی برای نمونه سازی در مقایسه با روش های سنتی تولیدی مزایای فراوانی از نظر هزینه، زمان و گزینه های طراحی فراهم می کند.

ساخت نمونه های اولیه با سرعت بالا با استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی

امروز شرکت های ارائه دهنده خدمات پرینت سه بعدی در نمونه سازی سریع و تولید قطعات در حجم کم برای طیف وسیعی از صنایع از جمله معماری، خودروسازی، دستگاه های پزشکی، هوا فضا و محصولات مصرفی و تجاری تخصص دارند.

ساخت نمونه های اولیه با سرعت بالا با استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی
ساخت نمونه های اولیه با سرعت بالا با استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی

فناوری های مختلف برای نمونه سازی سریع

دو مورد از اصلیترین فناوری ها برای نمونه سازی اولیه، تکنولوژی پرینت سه بعدی و ماشینکاری CNC می باشند. این دو فناوری می توانند کاملاَ متفاوت از یکدیگر عمل کنند زیرا تکنولوژی ماشینکاریCNC  یک تکنولوژی ساخت کاهشی است در حالی که در تکنولوژی پرینت سه بعدی قطعه با افزودن مرحله به مرحله ماده ساخته می شود. نکته مشترک این دو فناوری قابلیت سازگاری با طیف گسترده ای از مواد (از پلاستیک تا فلز) است. یکی از جدیدترین گزارش ها در این زمینه نشان می دهد که صنایع خودروسازی، هوافضا و صنایع فلزی برجسته ترین کاربران تکنولوژی های مذکور می باشند. نوآوری، نیاز به تولید سریع و کیفیت بالا مهمترین عواملی است که باعث پیشرفت این فناوری ها شده است.

برتری تکنولوژی پرینت سه بعدی در نمونه سازی اولیه

از مزایای تکنولوژی پرینت سه بعدی می توان به آزادی در طراحی سه بعدی، کاربرد در صنایع گوناگون، دقت، سرعت و توانایی کاهش وزن و هزینه تولید قطعات اشاره کرد. نمونه سازی یکی از مراحل اصلی در بیشتر فرآیندهای طراحی و مهندسی می باشد. همچنین ایجاد تغییر و اصلاح مدل در کوتاهترین زمان ممکن از دیگر مزایای فناوری پرینت سه بعدی است.

برتری تکنولوژی پرینت سه بعدی در نمونه سازی اولیه
برتری تکنولوژی پرینت سه بعدی در نمونه سازی اولیه

به طور کلی فرایند های مورد نیاز برای ساخت نمونه اولیه با استفاده از روش های سنتی، تقریباً همان فرایندهای مورد نیاز برای تولید محصول نهایی است که این امر نمونه سازی اولیه با استفاده از فناوری های سنتی را برای بسیاری از صنایع غیر ممکن ساخته است. اما این موضوع به لطف ظهور فناوری های جدید از جمله پرینت سه بعدی تغییر کرده است. در حقیقت هرچه سرعت ساخت نمونه اولیه برای شما اهمیت بیشتری داشته باشد، تکنیک های پرینت سه بعدی گزینه مناسبتری هستند. به طور کلی برای تولید حجم کم با هزینه پایین فناوری چاپ سه بعدی بیشتر کاربرد خواهد داشت. همچنین از نظر پیچیدگی هندسی هیچ تکنولوژی نمی تواند با فناوری پرینت سه بعدی رقابت کند زیرا این فناوری آزادی در طراحی را به طرز چشمگیری افزایش می دهد.

پرینتر سه بعدی آیدیزاین تولید کننده و ارائه دهنده خدمات پرینت سه بعدی می تواند در زمینه تولید نمونه های اولیه شما را راهنمایی ‌کند. همچنین می توانید سفارش های پرینت سه بعدی را در قسمت سفارش پرینت سه بعدی ثبت کنید.

در صورت تمایل میتوانید فایل PDF این مقاله را در قسمت زیر دانلود و با ذکر منبع مورد استفاده قرار دهید.

5/5 - (38 امتیاز)
نمونه سازی سریع با استفاده از فناوری پرینت سه بعدی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.