قطعات تولیدی به روش پرینت سه بعدی با روش های پس پردازش مختلف می توانند ویژگی های منحصر به فردی پیدا کنند. این هنر آیدیزاین است تا پس از اتمام فرآیند پرینت سه بعدی ، قطعات را با بهترین روش ها پردازش کند و در اختیار مشتریان قرار دهد تا دقیقاً به کیفیت دلخواه برسد. فرآیند های پولیش، رنگ پاششی، رنگ جوشان و آب بند کردن قطعات از روش های متداول پس پردازش قطعات پرینت شده می باشند که آیدیزاین به مشتریان خود ارائه می دهد.

پولیش

پرینت سه بعدی با قالب سازی و تراشکاری متفاوت است، در این روش متریال محصور به دیواره قالب یا مسیر ابزار نمی باشد و بنابراین عموما قطعات صافی سطح پایین تری دارند به صورتی که سطح قطعه شما پس از اتمام پرینت به صورت لایه لایه دیده می شود در حالیکه ممکن است شما نیاز به سطح صاف داشته باشید. در این شرایط شما میتوانید از خدمات پولیش قطعات استفاده کنید.

توجه داشته باشید که پولیش قطعات ممکن است دقت ابعادی قطعات را تحت تاثیر قرار دهد یا نقاط تیز قطعه را از بین ببرد.

رنگ پاششی

قطعات پرینت سه بعدی شده می توانند مطابق نیاز رنگ آمیزی شوند تا به شکل یک قطعه نهایی نزدیک شوند. رنگ می تواند مطابق نمونه یا بر اساس RAL ارائه شده انجام پذیرد. رنگ پاششی به سه کیفیت قابل اجراست:

1- رنگ براق

2- رنگ مات

3- رنگ دون پاش (Spatter)

توجه داشته باشید: برای درخواست خدمات رنگ قطعات پس از پرینت، باید حتما پولیش نیز بر روی قطعات انجام شود.

آب بندی

اگر میخواهید قطعه تان در برابر نفو‌ذ آب یا هوا ایمن باشد میتوانید این خدمت را از خدمات پس پردازش انتخاب نمایید. لازم به ذکر است در بعضی از فناوری های پرینت سه بعدی نیاز به درخواست آب بندی نیست زیرا خود آن قطعه در ساخت آن نوع فناوری آب بند می‌شود. می‌توانید با استفاده از جدول زیر برای اطلاعات بیشتر کمک بگیرید.

خدمات پس پردازش برای متریال های مخلف متفاوت است با استفاده از جدول زیر میتوانید خدمات پس پردازش متریال خود را متوجه شوید