ساخت قطعات درمانی از زمینه های کاربردی جذاب فناوری پرینت سه بعدی می باشد. در پزشکی و دندانپزشکی و توانبخشی به جهت اینکه آناتومی هر بیمار منحصر به فرد بوده و با بیمار دیگر متفاوت می باشد، برای ساخت قطعات و تجهیزات نیاز به تولید سفارشی وجود دارد. کاربرد های پرینت سه بعدی در بخش درمانی شامل موارد زیر می شود:

۱. راهنمای جراحی (Surgical Guide) مخصوص کاشت ایمپلنت دندانی و جراحی ارتوپدی: در این تکنیک، از با استفاده از تصاویر پزشکی که از بیمار گرفته شده است، راهنمای جراحی طراحی شده و با فناوری پرینت سه بعدی، ساخته می شود که مطابق با بدن بیمار می باشد و دقت و سرعت عمل جراح را به شدت افزایش می دهد. این راهنما مثل یک شابلون برای انجام سوراخ کاری و برشکاری در جراحی استفاده می شود. به عنوان مثال در یک عمل جراحی کاشت ایمپلنت دندانی، استفاده از راهنمای جراحی تولید شده با فناوری پرینت سه بعدی، زمان عمل تا ۱۰ برابر کاهش می یابد.

۲. مدل های پیش جراحی (PreSurgical Models): در موارد پیچیده، نیاز به تولید مدل هایی است که پزشک بتواند به صورت دقیق مورد را بررسی کند و وضعیت را از نزدیک لمس کند. این مدل ها از روی تصاویر سی تی اسکن یا MRI گرفته شده از بدن بیماری طراحی می شوند و به وسیله فناوری پرینت سه بعدی تولید می شوند.

۳. مدل های آموزشی: تولید مولاژ ها و مدل های پزشکی آموزشی به دلیل تیراژ پایین و پیچیدگی هندسی که دارند به وسیله پرینتر های سه بعدی به راحتی امکان پذیر هستند.

۴. نگهدارنده های ارتدنسی (Retainers): تولید نگهدارنده هایی زیبا و شفاف به روش پرینت سه بعدی امکان پذیر است که باعث می شود علاوه بر عملکرد و دقت بهتر در فرآیند ارتدنسی، بیمار راحتی و زیبایی را نیز تجربه کند.

۵. اورتز و پروتز: در زمینه تولید پروتز و ایمپلنت های بافت های سخت مانند استخوان، فناوری پرینت سه بعدی امروزه به مرحله تجاری رسیده است. توانایی فناوری SLS در تولید قطعات به صورت تک باعث شده است تا ایمپلنت های تولید شده با این فناوری همخوانی هندسی دقیقی با بدن بیمار داشته باشند.

۶. داربست های (Scaffolds) مهندسی بافت: یکی دیگر از کاربردهای پرینت سه بعدی در زمینه تولید ایمپلنت های جذبی از جنس پلیمر های زیست تخریب پذیر می باشد. فناوری SLS در زمینه مهندسی بافت و تولید بافت های نرم نیز وارد شده است که از جمله کاربرد های آن تولید داربست های مهندسی بافت است.

گروه آیدیزاین توانایی ارائه دهنده خدمات فوق را دارد و از پزشکان و دندانپزشکان که به دنبال به کارگیری راه حل های پرینت سه بعدی در زمینه تخصصی خود هستند دعوت به همکاری می نماید.

دانلود کاتالوگ